Dünya Satılık Değildir
Çeviri
Tülin Yaylagül Gürsel

ISBN
9789754709063

1. baskı - Haziran 2001
175 sayfa


Tükendi

Dünya Satılık Değildir

Pisboğazlılığa karşı köylüler
José Bové, François Dufour

Büyük şirketler kâr etmek için dünyanın her köşesini, bütün kaynaklarını, doğasını ve insanları kullanıyorlar. Durmak bilmeyen bir kâr hırsına tâbi olarak, bazen aralarında anlaşıp bazen çatışarak, canlıların doğasını değiştiriyorlar. Devlet(ler)i de amaçlarına alet ediyorlar. Çok şeyi kaybettik, birileri buna dur demedikçe daha da kaybedeceğiz.

Büyük şirketler kâr etmek için dünyanın her köşesini, bütün kaynaklarını, doğasını ve insanları kullanıyorlar. Durmak bilmeyen bir kâr hırsına tâbi olarak, bazen aralarında anlaşıp bazen çatışarak, canlıların doğasını değiştiriyorlar. Devlet(ler)i de amaçlarına alet ediyorlar. Çok şeyi kaybettik, birileri buna dur demedikçe daha da kaybedeceğiz. José Bové’yle François Duffour’un isyanı bu noktada başlıyor. Solcu, sağcı, Amerika düşmanı ya da başka bir şey değiller; üzerinde yaşadıkları canlı dünyanın doğallığını korumak, ömrünü uzatmak isteyen dünya yurttaşları onlar. Kendi ülkelerinde küçük eylemlerde biraraya gelip, Seattle’da bütün dünya tarafından tanındılar. Görüldü ki, yalnız değiller. Anarşistler, çevreciler, eşcinseller, solcular, vicdanî redçiler, dışlananlar ve ezilenler... sistemin aman vermez çarklarına karşı biraraya geldiler.
Gilles Luneau’nun José Bové ve François Dufour ile yaptığı röportajlardan oluşan bu kitap, muhafazakâr bellenmiş bir sınıfın üyelerinin, Fransa’da başlayan, Seattle’a uzanan küreselleşme karşıtı hareket içindeki yerini ortaya koyuyor. İnsanî değerlere saldırarak derinleşen küresel kapitalizme karşı, ısrarlı bir çığlığın ve dirençli bir tavrın yirmi yıllık hikâyesi, Dünya Satılık Değildir...
Kitabın Adı
Dünya Satılık Değildir
Alt Başlık
Pisboğazlılığa karşı köylüler
ISBN
9789754709063
Orijinal Adı
Le Monde N'est pas une Marchandise
Yayın No
İletişim - 724
Dizi No
Bugünün Kitapları - 69
Alan
Kentleşme, Çevre ve Ekoloji, Ekonomi, Tarih
Sayfa Sayısı
175 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
135 gr
Baskı
1. baskı - Haziran 2001
Röportaj
Gilles Luneau
Yazar
José Bové, François Dufour
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ziya Osman Bangu
Çeviren
Tülin Yaylagül Gürsel
Yayına Hazırlayan
Can Belge
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

José Bové

Köylü Konfederasyonu'nun eski sözcüsü. Bugün Via Campesina adlı sivil toplum kuruluşunun başkanı. François Dufour'la ve Gilles Luneau'yla Dünya Satılık Değildir'i (İletişim Yayınları, 2001) yazdı.


François Dufour

Aralık 1961 doğumlu, Fransız gazeteci, editör.