Qurzeli Usiv'in 70 Yılı
ISBN
9789750514401

1. baskı - Mart 2014
309 sayfa


36,50 TL
29,20 TL

Qurzeli Usiv'in 70 Yılı

Munzur Çem

Bingöl’ün Kiğı ilçesine bağlı Hop köyünün Qurze mezrasında başlayan, küçük yaşlardan itibaren Dersim’in (Tunceli) Kızılkilise’sinde (Nazımiye) devam eden uzun ve acılı bir hayatın hikâyesi…

“Sonunda uyumuşum. Ne kadar zaman geçti bilmiyorum, bir ses ile uyandığımda, bir de baktım ki etrafım insanlarla dolu. Epey kişi yan yana oturmuş, sessizce bekliyor. Birbirimize bakıyoruz ama, ne onlar bir şey söylüyorlar ne de ben. O şekilde sabaha kadar bekledim. Şafak söker sökmez de, bir film kopar gibi, o insanlar oradan kaybolup gittiler. Neyin nesiydi, kimdi gördüklerim, nerden gelmiş nereye gitmişlerdi bilmiyorum. Ama o zaman yaptığım bir tahmin vardı, onu aktarayım: Ben onları iyilik yapan cinler ya da melekler olarak düşündüm. Muhtemelen de Abdal Musa’nın askerleridir; kimse beni görmesin, karışmasın diye korumaya gelmişler. Bizim taraflarda, Abdal Musa bir cin taburunun komutanı olarak bilinirdi. Onun komutasındaki cinler saldırgan ve yağmacıydılar. Asıl işleri kötülük yapmaktı ama belli hallerde belli kişilere iyilik elini de uzatabilir, yardımcı olabilirlerdi. Anlaşılan o gece beni himayelerine almış, korumuşlardı.”

Bingöl’ün Kiğı ilçesine bağlı Hop köyünün Qurze mezrasında başlayan, küçük yaşlardan itibaren Dersim’in (Tunceli) Kızılkilise’sinde (Nazımiye) devam eden uzun ve acılı bir hayatın hikâyesi… Şeyh Sait isyanı ve Ermeni katliamının soluk hatıraları, Dersim “harekâtının” hatırdan çıkaramadığı korkunç tecrübesine bağlanıyor. 1938 sonrası işlemeye devam eden yaralarla, İkinci Dünya Savaşı yıllarıyla ve “kızılbaş” olarak askerlik yapmanın tecrübesiyle devam ediyor.

Qurzeli Usiv`in 70 Yılı, bu büyük olayların içinden, aynı zamanda aşiret ilişkilerini ve husumetlerini, pir-mürşit bağını ve o zamanki Dersim’in toplum ve aile yaşantısının birçok ayrıntısını, yalın ve canlı bir dille anlatıyor.
Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Qurzeli Usiv'in 70 Yılı
ISBN
9789750514401
Yayın No
İletişim - 1974
Dizi No
Anı - 61
Alan
Çağdaş Türkiye Edebiyatı, Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
309 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
255 gr
Baskı
1. baskı - Mart 2014
Yazar
Munzur Çem
Editör
Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Munzur Çem

1947 yılında Bingöl’ün Kiğı ilçesine bağlı Qurze’de dünyaya geldi. 1966’da Diyarbakır Sağlık Koleji’ni bitirdi. Bir yandan sağlık memuru olarak çalışırken, Özel Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1975’ten 1980’e kadar Sayıştay’da çalıştı. 1975’de yayın hayatına giren aylık Özgürlük Yolu dergisi ile 1987’de çıkmaya başlayan 15 günlük Kürtçe-Türkçe Roja Welat gazetesinde yazdı. Kürtçe (Kırmancca ya da Zazaca) yazma denemeleri de bu yıllara rastlar. 1980 askerî darbesinden kısa bir süre önce, politik faaliyetlerindan dolayı polis tarafından aranmaya başlayınca yurtdışına çıktı. 1980 sonlarından 1984’ün başlarına kadar Almanya’da yayımlanan aylık Dengê KOMKAR gazetesi redaksiyon sorumlusu olarak politik gazetecilik çalışmalarını sürdürdü. 1984’te yerleşerek iltica talebinde bulunduğu İsveç’in vatandaşı oldu. 1997’den bu yana yaşamını Almanya’da sürdürmektedir. Döneme göre değişik takma adlar kullanarak yazan yazarın şu ana kadar yayımlanmış 20’den fazla kitabı, broşürleri ve çeşitli dergi ve gazetelerde çıkmış çok sayıda makalesi vardır. 1996’dan beri Kırmancca (Zazaca) standartlaştırma çalışması yapan “Vate Çalışma Grubu” içerisinde yer alıyor. Kırmancca çıkan Vate dergisi redaksiyonu sorumlusudur. Qurze'li Usiv'in 70 Yılı (2014) İletişim Yayınları tarafından yayımlanmıştır.