Osmanlı Müzeciliği
Çeviri
Esin Soğancılar

ISBN
9789750502903

2. baskı - Temmuz 2015
339 sayfa


41,00 TL
32,80 TL

Osmanlı Müzeciliği

Müzeler, Arkeoloji ve Tarihin Görselleştirilmesi
Wendy M. K. Shaw

Müze kurumu, Osmanlı İmparatorluğu’na Avrupa’dan ithal edilmiş olmakla birlikte, kendisine özgün bir yol çizmiş. Osmanlı müzeleri, Batıcılık-Doğuculuk çatışmasından uzaklaşarak, hatta Batıcılığı kullanıp emperyalizme karşı koyarak, oluşum halindeki bir ulusal kimliği simgeleyebilmiş.

Müze kurumu, Osmanlı İmparatorluğu’na Avrupa’dan ithal edilmiş olmakla birlikte, kendisine özgün bir yol çizmiş. Osmanlı müzeleri, Batıcılık-Doğuculuk çatışmasından uzaklaşarak, hatta Batıcılığı kullanıp emperyalizme karşı koyarak, oluşum halindeki bir ulusal kimliği simgeleyebilmiş. Wendy Shaw’un kitabı, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde müzeciliği kurumlaştıran kararlardan ve müzelere seçilen eserlerden yola çıkarak, bu ulusal kimlik serüveninin izini sürüyor.
Osmanlı müzeleri, kendi dönemlerindeki gelişmelerden ve gereksinimlerden haberdar olmaları; daima değişime karşılık vermeleri; basit taklitçilikten, tekrarcılıktan veya özgünlük saplantısından uzak kalarak ince bir çeşitliliğe yönelmelerinden ötürü, kendilerinden sonraki girişimleri sorgulamamız ve eleştirebilmemiz açısından elverişli örnekler sunuyor.
Kitabın Adı
Osmanlı Müzeciliği
Alt Başlık
Müzeler, Arkeoloji ve Tarihin Görselleştirilmesi
ISBN
9789750502903
Orijinal Adı
Possessors and Possessed (Museums, Archaeology, and the Visualization of History in the Late Ottoman Empire)
Kapak
Şeker Ahmet Paşa atölyesinde
Yayın No
İletişim - 1046
Dizi No
Sanat Hayat - 5
Alan
Sanat
Sayfa Sayısı
339 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
357 gr
Baskı
2. baskı - Temmuz 2015 (1. baskı - Kasım 2004)
Yazar
Wendy M. K. Shaw
Dizi Editörü
Ali Artun
Kapak Tasarımı
Özlem Özkal
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Asude Ekinci
Çeviren
Esin Soğancılar
Dizin
Elçin Gen
Arşiv Tarama
Nihal Boztekin
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Wendy M. K. Shaw

Wendy M. K. Shaw (1970, Los Angeles) Scripps College'dan mezun olduktan sonra 1999'da California Üniversitesi'nde (UCLA) sanat tarihi bölümünde doktorasını tamamladı. Ohio Üniversitesi'nde Yakındoğu Dilleri ve Kültürleri bölümünde yardımcı doçent olarak dersler verdi. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Medya ve İletişim Fakültesi'nde öğretim görevlisidir ve Kültürel İncelemeler Lisansüstü Programı'nda dersler vermektedir. Ars Orientalis ve Third Text gibi dergilerde makaleleri yayınlanan Wendy Shaw'un, çeşitli derlemelerde arkeoloji ve müzecilik konusunda yazıları yer almaktadır.