Ölüm Siyaseti
Çeviri
Orçun Türkay

ISBN
9789750523571

2. baskı - Şubat 2019
101 sayfa


19,00 TL
15,20 TL

Ölüm Siyaseti

Cihatçı "Üst-Müslümanlar"
Fethi Benslama

Fethi Benslama, bu ses getiren çalışmasında, radikalleşmeye psikoloji, psikanaliz ve tarihsel analizin verileriyle yaklaşıyor. Ölüm Siyaseti: Cihatçı “Üst-Müslümanlar”, gençleri cihat adına ölüme ve öldürmeye sürükleyen süreçleri ele alırken, din-siyaset ilişkisine değinerek, halifeliğin kaldırılmasının yarattığı büyük travmanın ertesinde İslâm’ın bir siyaset ideali olarak dağılışına değiniyor.

Fethi Benslama, bu ses getiren çalışmasında, radikalleşmeye psikoloji, psikanaliz ve tarihsel analizin verileriyle yaklaşıyor. Ölüm Siyaseti: Cihatçı “Üst-Müslümanlar”, gençleri cihat adına ölüme ve öldürmeye sürükleyen süreçleri ele alırken, din-siyaset ilişkisine değinerek, halifeliğin kaldırılmasının yarattığı büyük travmanın ertesinde İslâm’ın bir siyaset ideali olarak dağılışına değiniyor. Yazar, düşman olarak görülen Batı’yla karşılaşmanın yarattığı kırılmayla birlikte, “daha çok” Müslüman olma, bir “Üst-Müslüman” olma yarışının ortaya çıkışını ve sonuçlarını somut örnekler ışığında inceliyor.

Benslama’ya göre, küresel cihat çağında artık alçakgönüllü, dünyadan el ayak çekmiş, tevazuyu öğütleyen İslâm değil; kibirli, Müslümanlığını sergilemekten ve dayatmaktan haz duyan, nefret yüklü bir güç gösterisi içinde Allah’ı kendine bağımlı kılıp, onu tekeline alan bir cihatçı özne başrolde ve bu belki de İslâm’ın karşılaştığı en büyük tehlike.

“Geleneksel İslâm’da, şehit, ölmeyi arzulamadan ölümü karşısında bulan bir savaşçıdır. Ölümü başka savaşçılarla mücadelesinin doğasında olan bir tehlike olarak kabul eder ama yaşamak ister: Ölürse, fazladan bir ödül alır. İslâmcılığın yeni şehidi içinse, ölüm mücadele sırasında gerçekleşebilecek bir şey değil, mücadelenin ereğidir. Ölmektir zafer.”Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Ölüm Siyaseti
Alt Başlık
Cihatçı "Üst-Müslümanlar"
ISBN
9789750523571
Orijinal Adı
Le Surmusulman. Un furieux désir de sacrifice
Yayın No
İletişim - 2596
Dizi No
Politika - 172
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
101 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
95 gr
Baskı
2. baskı - Şubat 2019 (1. baskı - Mart 2018)
Yazar
Fethi Benslama
Çeviren
Orçun Türkay
Editör
Melike Işık Durmaz
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ece Ziya
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Fethi Benslama

Paris Üniversite VII’de psikanaliz ve psikopatoloji öğrenimi gördü. Paris-Diderot Üniversitesi’nde profesör ve Tunus Bilimler Akademisi üyesidir. Günümüzün önemli psikanalistlerinden biri olan Benslama, La Nuit Briseé (Ramsay, 1988), Une fiction troublante (Edition de l’Aube, 1994) ve Le jihadisme des femmes. Pourquoi elles ont choisi Daech? (Farhad Khosrokhavar ile birlikte, Seuil, 2017) gibi yankı uyandıran kitapların yazarıdır. Ayrıca klinik psikanaliz ve çağdaş dönem Avrupa ve İslâm konularında birçok incelemesi yayımlanmıştır. La psychanalyse à l’épreuve de l’Islam (Aubier, 2002) adlı çalışması Türkçede İslâm’ın Psikanalizi başlığıyla (İletişim, 2005) yayımlanmıştır.Fethi Benslama

Tüm Fethi Benslama kitaplarını görmek için tıklayınız.