Mış Gibi Site
ISBN
9789750518904

1. baskı - Şubat 2016
325 sayfa


38,00 TL
30,40 TL

Mış Gibi Site

Ankara’da Bir TOKİ-Gecekondu Dönüşüm Sitesi
Tahire Erman

Neoliberal kentsel dönüşümün analizini, roman canlılığıyla yapan bir çalışma.

“Benim orada iyi kötü bir gecekondum vardı.” “Oralar çok güzeldi. Keşke gelmeseydik. Buraya gelmemiz kendi isteğimizle olmadı. Belediye tarafından üçkâğıda getirildik, çok güzel kandırıldık.” “Lojmanları gördüler, bedava sandılar. Yıkan geldi, yıkan geldi. ‘Amanıın! Şofbeni de var, ılık suyu da var. Hadi gelin, hadi gidek!’ Bizler yıktık elimizle, belediye yıkmadı. Sevindik geldik, sevindik geldik.” Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) kısaltmasıyla simgelenen kentsel dönüşüm programı, birkaç yıldır Türkiye’nin şehirlerini; yoksul mekânlarını değiştiriyor, dönüştürüyor. Elinizdeki kitap, böyle bir tecrübeyi, bir gecekondu mahallesinin toplu konut sitesine dönüşüm hikâyesini anlatıyor.

Gerçekten, bir hayat hikâyesi bu: Bir hayatın baştan aşağı değişmesinin ve bunun getirdiği sarsıntıların hikâyesi. Bir yandan gecekondu hayatının kaybedilen değerlerine, alışkanlıklarına duyulan özlem, diğer yandan gecekondu alışkanlıklarının toplu konutlarda da sürmesi… Komşuluk tarzının değişmesi… Sosyal yardım siyasetinin etkileri… Umulan ve başlangıçta cezbeden konforun hızla yitişi ve karşılaşılan maddi zorluklar… “Kandırıldık” duygusu… “Şehirli olmanın” ve “kurallı yaşamın” “mış gibi”si…

Neoliberal kentsel dönüşümün analizini, roman canlılığıyla yapan bir çalışma.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Mış Gibi Site
Alt Başlık
Ankara’da Bir TOKİ-Gecekondu Dönüşüm Sitesi
ISBN
9789750518904
Yayın No
İletişim - 2271
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 376
Alan
Politika/Siyaset, Sosyoloji, Kentleşme, Çevre ve Ekoloji, Mimarlık
Sayfa Sayısı
325 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
274 gr
Baskı
1. baskı - Şubat 2016
Yazar
Tahire Erman
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Oktay Orhun
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Tahire Erman
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Tahire Erman

Doktora derecesini 1993 yılında City University of New York’tan aldı. Aralarında Environment and Planning A, International Journal of Urban and Regional Research, Urban Studies, Gender & Society, Women’s Studies International Forum, International Journal of Middle East Studies, Middle Eastern Studies, Environment and Behavior, Habitat International, International Journal of Turkish Studies ve Urban Anthropology dergilerinin de bulunduğu çeşitli uluslararası ve ulusal dergilerde yayımlanan makaleleri ve kitap bölümleri bulunmaktadır. 2001 yılında Urban Studies dergisi tarafından verilen en iyi makale ödülünü kazandı. 2005-2006 akademik yılında Harvard Ünivesitesi Sosyal Antropoloji Bölümü’nde Fulbright bursiyeri olarak akademik çalışmalar yaptı. Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi.