Kurgulanmış Benlikler
ISBN
9789750507212

3. baskı - Ocak 2018
223 sayfa


30,00 TL
24,00 TL

Kurgulanmış Benlikler

Otobiyografi, Kadın, Cumhuriyet
Nazan Aksoy

Nazan Aksoy Kurgulanmış Benlikler’de yakın tarihimizi, o döneme tanıklık eden kadınların dilinden, onların otobiyografilerinden okuyor. Özellikle son yıllarda yayımlanan kadın otobiyografilerinin de genel olarak odak noktası modernleşme ve özel olarak Cumhuriyet tarihidir.

Nazan Aksoy Kurgulanmış Benlikler’de yakın tarihimizi, o döneme tanıklık eden kadınların dilinden, onların otobiyografilerinden okuyor. Özellikle son yıllarda yayımlanan kadın otobiyografilerinin de genel olarak odak noktası modernleşme ve özel olarak Cumhuriyet tarihidir. Bir yakın okumayla, kadın otobiyografi yazarlarının hayatlarında hangi sorunlar öne çıkıyor ve bu hikâyeler otobiyografi türünün Batı’daki örneklerine hangi yönlerden benzerken nerelerde ayrışıyor sorularının üzerine eğiliyor. Kurgulanmış Benlikler, modernleşme projesi içinde kimliğini kurmuş, bu projenin kadınlara sunduğu imkânlardan yararlanmış, böyle meslek ve kimlik edinmiş kadınların hikâyelerini anlatıyor.

Otobiyografilerden yola çıkan Nazan Aksoy, Cumhuriyet’e, Türk modernleşmesinin temel meselelerinden biri olan kadının toplumdaki yerine yine kadınların gözünden bakma imkânı sağlıyor.

İçindekiler, Önsöz ve Okuma Parçası için tıklayın.
Kitabın Adı
Kurgulanmış Benlikler
Alt Başlık
Otobiyografi, Kadın, Cumhuriyet
ISBN
9789750507212
Yayın No
İletişim - 1434
Dizi No
Edebiyat Eleştirisi - 6
Alan
Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa Sayısı
223 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
188 gr
Baskı
3. baskı - Ocak 2018 (1. baskı - Aralık 2009)
Yazar
Nazan Aksoy
Editör
Belce Ünüvar
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Defne İpek
Dizin
Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Nazan Aksoy

1950 yılında İstanbul'da doğan Nazan Aksoy, İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. 1982 yılında doktorasını tamamlamasının ardından uzun yıllar aynı üniversitede öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1997 yılından bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü'nde çalışmalarını sürdürmekte olan yazar, Edebiyat Eleştirisi ve Tiyatro Tarihi dersleri vermektedir. Yayımlanan kitapları şunlardır; Iris Murdoch, Felsefesi ve Sanatı (1989), Batı ve Başkaları (Düzlem Yayınları, 1996), Rönesans İngilteresi'nde Türkler ( İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2004), Kurgulanmış Benlikler (İletişim Yayınları, 2009).