Komünizmle Mücadele Dernekleri
ISBN
9789750521003

2. baskı - Ocak 2017
384 sayfa


41,50 TL
33,20 TL

Komünizmle Mücadele Dernekleri

Türk Sağında Antikomünizmin İnşası
Ertuğrul Meşe

Ertuğrul Meşe, sebatla ve titizlikle, hem antikomünist tahayyülü hem de bunun ete kemiğe bürünmüş halini ele aldığı Komünizmle Mücadele Dernekleri: Türk Sağında Antikomünizmin İnşası adlı bu kitabında, bir yandan antikomünizmin Türk sağı içerisinde nasıl kavrandığı ve inşa edildiğini ülke dışındaki gelişmeleri de göz ardı etmeden, tarihselleştirerek incelerken, öte yandan antikomünizmi başlı başına bir ideoloji olarak “din, vatan, millet, aile ve namus” gibi aslında “fetişleştirilen” kavramlar ve motivasyonlar etrafında tetkik ediyor.

“Kim bunlar? Kim bu uzun saçlı hırpani kılıklılar? Kim bunlar, Türk polisine satılmış, Türk ordusuna milli olmayan ordu demek cüretini gösteriyorlar. Kim bu ağızları içki kokan sarhoşlar? Biz Tanrıdan olduğu kadar insanoğlundan da umut kesemeyiz. Bir fahişenin namuslu kadınlara özene özene bir gün tüm günâhlarından sıyrılıp, şeref doruğuna ulaştığı çok görüldüğü gibi, bir komünistin de içinde bulunduğu ‘leş’ halinden tiksine tiksine bir gün ‘milliyetçilik’ gibi şeref yücesine tırmanması umulabilir.”

Her ideoloji gibi milliyetçi-muhafazakâr ideolojinin de belirli motifleri, vurguları ve hedefleri vardır. Bunlar nasıl bir tarihsel kesitte konumlanıldığına göre geri çekilir, biçim değiştirir ya da öne çıkarılırlar… Aslında Soğuk Savaş döneminin başat ideolojisi olarak kavranabilecek antikomünizmin ve antikomünist harekâtın Türk sağı içerisindeki pozisyonunu Komünizmle Mücadele Dernekleri’ni incelemeden kavramak mümkün değildir.


Ertuğrul Meşe, sebatla ve titizlikle, hem antikomünist tahayyülü hem de bunun ete kemiğe bürünmüş halini ele aldığı Komünizmle Mücadele Dernekleri: Türk Sağında Antikomünizmin İnşası adlı bu kitabında, bir yandan antikomünizmin Türk sağı içerisinde nasıl kavrandığı ve inşa edildiğini ülke dışındaki gelişmeleri de göz ardı etmeden, tarihselleştirerek incelerken, öte yandan antikomünizmi başlı başına bir ideoloji olarak “din, vatan, millet, aile ve namus” gibi aslında “fetişleştirilen” kavramlar ve motivasyonlar etrafında tetkik ediyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Komünizmle Mücadele Dernekleri
Alt Başlık
Türk Sağında Antikomünizmin İnşası
ISBN
9789750521003
Kapak
Mücadele dergisi, sayı 11, İzmir, 1965, arka kapak
Yayın No
İletişim - 2386
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 395
Alan
Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
384 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
317 gr
Baskı
2. baskı - Ocak 2017 (1. baskı - Ekim 2016)
Yazar
Ertuğrul Meşe
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Aybars Yanık
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Onat Özlü
Dizin
Emre Bayın
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Ertuğrul Meşe

1974’te Sivas-Gemerek’te doğdu. Yaşamının önemli bir dönemi Kayseri’de geçti. Süleyman Demirel Üniversitesi’nde sosyoloji okudu ve aynı alanda Selçuk Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Mecburen on yıl kadar özel sektörde öğretmenlik yaptıktan sonra Giresun Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak akademinin sefaletini deneyimliyor. Bir dönem eşi İlknur ve oğlu Kemal ile birlikte Aksaray’da yaşadı, şimdi ise Giresun’da maaile, Karadeniz’i temaşa etmeye çalışıyor. Üniversitede Yazgı edebiyat ve Sosyoloji Gündemi dergilerini çıkardı. Kavram-Karmaşa, E, Çıkın, Tezkire ve Birikim gibi dergilerde az şiir, daha çok da yazıları yayımlandı. Uzun bir süredir Bireylikler dergisinin çığlığına ve beyhude yalnızlığına yazıları ile dahil olarak her türden aşınmaya ve hükümsüzleştirilmeye karşı direnmeye çalışıyor.