İştirakiyuncular, Komünistler ve Paşa Hazretleri
ISBN
9789750511196

2. baskı - Şubat 2014
559 sayfa


53,00 TL
42,40 TL
Moskova-Ankara-Londra Üçgeninde

İştirakiyuncular, Komünistler ve Paşa Hazretleri

Emel Akal

Topu topu bir yıllık bir zaman dilimi: 1920 ilkbaharından, 1921 ilkbaharına kadar... Bu kısa sürede, bu dar zamanda, “Yeni Türkiye”nin iç politik sahnesi, Londra’nın ve Moskova’nın etkileri altında nasıl biçimlendi? Emel Akal’ın kılı kırk yaran araştırması bu soruya ışık tutuyor.

Topu topu bir yıllık bir zaman dilimi: 1920 ilkbaharından, 1921 ilkbaharına kadar... Bu kısa sürede, bu dar zamanda, “Yeni Türkiye”nin iç politik sahnesi, Londra’nın ve Moskova’nın etkileri altında nasıl biçimlendi? Emel Akal’ın kılı kırk yaran araştırması bu soruya ışık tutuyor. 

Ankara’da bir istiklal harbi yürüten ve kendini dünyaya kabul ettirmeye çalışan Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti... Moskova’da emperyalist merkezlerin ve devrim karşıtı güçlerin baskısı altında bunalan Bolşevik liderliği... Ankara ile Moskova bu şartlarda yakınlaşırken, Anadolu’da saman alevi gibi yayılan Bolşevik sempatisi... Oluşum halindeki Türkiye Komünist Partisi, popülistsosyalist Halk İştirakiyun Fırkası ve diğer solcuların faaliyetleri... Mustafa Kemal Paşa ve çevresinin, sol akımın etkileriyle, Enver Paşa’nın girişimleriyle, Meclis’teki muhafazakâr kanatla ve tabii Moskova ve Londra’yla arasındaki mücadele-uzlaşma gelgitleri içinde iktidarını pekiştirme süreci... 

TKP önderi Mustafa Suphi’yle arkadaşlarının öldürülmesi ve Meclis’te ciddi bir güç haline gelmiş olan Halk İştirakiyun Fırkası’nın tasfiyesi, bu sürecin hazin zirvesidir.

İştirakiyuncular, Komünistler ve Paşa Hazretleri’ni bir siyasi polisiye heyecanıyla okuyabilirsiniz. Olayların gerçek olduğunu bilmek kaydıyla...Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Üst Başlık
Moskova-Ankara-Londra Üçgeninde
Kitabın Adı
İştirakiyuncular, Komünistler ve Paşa Hazretleri
ISBN
9789750511196
Kapak
Kapak kolajı Yeni Dünya gazetesi, Mustafa Kemal, Mustafa Suphi, TKP ilga edildikten sonra kurulan teşkilat bürosu mührü, TKP Merkez Heyeti 1920 mührü
Yayın No
İletişim - 1828
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 308
Alan
Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
559 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Ağırlık
573 gr
Baskı
2. baskı - Şubat 2014 (1. baskı - Ocak 2013)
Yazar
Emel Akal
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
H. Halûk Sağkal
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Emel Akal

İlk-orta ve lise öğrenimini Ankara'da gördü. İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nü bitirdi. 1970'li yıllarda aktif sol siyaset içinde yer aldı. İstanbul, Diyarbakır, Trabzon, Van, Bursa ve Samsun'da İlerici Kadınlar Derneği'nin örgütlenme faaliyetlerinde bulundu. 1996'da ODTÜ Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı'ndan doktora derecesini aldı. Milli Mücadelenin Başlangıcında Mustafa Kemal, İttihat Terakki ve Bolşevizm (İstanbul: TÜSTAV Yayınları, 2002) ve Kızıl Feministler (İstanbul: TÜSTAV Yayınları, 2003) adlı iki kitabı, pek çok makalesi vardır. Boğaziçi, Muğla ve Bilkent Üniversitelerinde Türkiye tarihi dersleri verdi, vermektedir.