IŞİD Ağları
ISBN
9789750524608

2. baskı - Kasım 2018
488 sayfa


51,00 TL
40,80 TL
Türkiye’de Radikalleşme, Örgütleme, Lojistik

IŞİD Ağları

Doğu Eroğlu

Doğu Eroğlu, IŞİD içinde örgütlenen kişilerle söyleşi yapıp, aileleriyle görüşüp, radikalleşmenin yaşandığı sıcak noktaları inceleyip, bu mahallelerde yaşayanların gözlemlerini derleyip, haklarında dava açılanların dosyalarında yer alan iddiaları değerlendirip, bu bilgileri daha da derinleştirerek, bir Türkiye IŞİD’i örgütlenmesini ortaya çıkarıyor.

IŞİD Ağları, Türkiye’de 2014-2016 arasında IŞİD ve İslâm Devleti markası altında yürütülen radikalleşme, örgütleme ve lojistik faaliyetlerini etraflı biçimde inceliyor. Yerellerde kimi zaman tarihsel el-Kaide ağlarından gelen ilişkiler, kimi zaman da konjonktürel veya rastlantısal iş birlikleriyle ortaya çıkan yapılanmalara ışık tutuyor. Aynı zamanda Türkiye içinde, İslâm Devleti bürokrasisinin yönlendirmesiyle faaliyet göstermiş kurumları, bu kurumlar tarafından yürütülmüş tıbbi yardım şebekelerini, sınır geçiş trafiği ile silah ve patlayıcı sevkiyatlarını araştırıyor.

Doğu Eroğlu, IŞİD içinde örgütlenen kişilerle söyleşi yapıp, aileleriyle görüşüp, radikalleşmenin yaşandığı sıcak noktaları inceleyip, bu mahallelerde yaşayanların gözlemlerini derleyip, haklarında dava açılanların dosyalarında yer alan iddiaları değerlendirip, bu bilgileri daha da derinleştirerek, bir Türkiye IŞİD’i örgütlenmesini ortaya çıkarıyor. İslâm Devleti oluşumunun Suriye ve Irak’ta çözülmesinin Türkiye’de Selefi cemaatini ortadan kaldırmadığına dikkat çekiyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Üst Başlık
Türkiye’de Radikalleşme, Örgütleme, Lojistik
Kitabın Adı
IŞİD Ağları
ISBN
9789750524608
Kapak
Doğu Eroğlu, 23 Ocak 2015’te Cumhuriyet gazetesi ve Charlie Hebdo’yu protesto etmek için Ankara Hacıbayram’da düzenlenen eylemden bir görüntü.
Yayın No
İletişim - 2660
Dizi No
Bugünün Kitapları - 233
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
488 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Ağırlık
500 gr
Baskı
2. baskı - Kasım 2018 (1. baskı - Ağustos 2018)
Yazar
Doğu Eroğlu
Editör
Ahmet İnsel
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Doğu Eroğlu

1987 İstanbul doğumlu. ODTÜ İktisat Bölümü’nde lisans eğitimi alan Eroğlu, 2011’de Cumhuriyet gazetesi Ankara bürosunda stajyer muhabir olarak gazeteciliğe başladı. 2012-2013’te, çevrimiçi yayınlanan, insan hakları ihlalleri tanıklıklarını aktaran Türkiye’den Şiddet Hikâyeleri çalışmasının editörlüğünü yaptı. Ocak 2013’te BirGün gazetesi Pazar Eki için makaleler yazmaya ve mülakatlar yapmaya başlayan Eroğlu, Haziran 2013’ten 2017’ye dek aynı gazetede tam zamanlı muhabir olarak çalıştı; politik ekoloji, temel insan hakkı ihlalleri, çatışma, radikalleşme ve cihat hareketleri üzerine yazdı. 2015 yılında Columbia University in the City of New York İnsan Hakları Araştırmaları Enstitüsü’nde misafir araştırmacı olarak bulunan, makaleleri Ayrıntı Dergi, Kolektif Dergi, Yeni Harman, Newsweek Europe gibi süreli yayınlar ile Diken.com.tr, Vice ve al-Monitor gibi çevrimiçi mecralarda yayınlanan Eroğlu bağımsız araştırmacı muhabir olarak çalışmaktadır.