Hannah Arendt
Çeviri
Necdet Dümelli

ISBN
9789750524523

1. baskı - Ağustos 2018
80 sayfa


16,50 TL
13,20 TL

Hannah Arendt

Yaşam Bir Anlatıdır
Julia Kristeva

Hannah Arendt: Yaşam Bir Anlatıdır, eylemin “anlatı” ile olan bağını anlamada bizlere bir izlek sunarken, olan bitenin berisindekini kavramamızı sağlayacak estetik ve felsefe ilişkisi üzerine yeniden düşünmeye davet ediyor.

“Düşünce, irade gösterme ve muhakeme onu felsefi gibi görünen tefekkürlere, tıpkı politikanın kendisine yaptığı gibi felsefeyi parçalarına ayıran tefekkürlere yöneltir ve bunlar, özgürlüğe bakmak için yeni bir yol, bilhassa Arendtçi olan yeni bir yol tasarlamaya devam eder.”

“Bağışlama eyleme değil, kişiye hitap eder. Birisi cinayeti ya da hırsızlığı bağışlayamaz, sadece katili ya da hırsızı bağışlayabilir. Bağışlama, bir şeyi değil de birisini amaçlayarak, kendisini bir sevgi eylemi olarak açığa vurur; fakat sevgi olsun ya da olmasın, bağışladığımız kişiyi dikkate alır.”

Arendt’in insani etkinliği, düşünüşü, muhakemeyi ve eylemi odağa alan felsefesi üzerine değerlendirmelerin, günümüzün otoriter, hatta kimilerine göre totaliter atmosferinde tekrar hararetlenmesi basit bir tesadüften ibaret değildir. Kamusal insanın, dahası bir bütün olarak “kamusal olan”ın erozyona uğradığı bu günlerde, Kristeva’nın eseri bir çağrıda bulunuyor. Hannah Arendt: Yaşam Bir Anlatıdır, eylemin “anlatı” ile olan bağını anlamada bizlere bir izlek sunarken, olan bitenin berisindekini kavramamızı sağlayacak estetik ve felsefe ilişkisi üzerine yeniden düşünmeye davet ediyor.

“Anlatı derhal paylaşılan eylemdir ve dolayısıyla ilk politik eylemdir.”Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Hannah Arendt
Alt Başlık
Yaşam Bir Anlatıdır
ISBN
9789750524523
Orijinal Adı
Hannah Arendt: Life is a Narrative
Yayın No
İletişim - 2653
Dizi No
Politika - 178
Alan
Politika/Siyaset, Felsefe
Sayfa Sayısı
80 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
76 gr
Baskı
1. baskı - Ağustos 2018
Yazar
Julia Kristeva
Çeviren
Necdet Dümelli
Editör
Aybars Yanık
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Salih Kızıl
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Julia Kristeva

1941 yılında Bulgaristan’ın Sliven kentinde dünyaya geldi. Uzunca bir süredir Paris’te ikamet eden Kristeva esas olarak edebiyat eleştirisi ve psikanaliz üzerine çalışmakta olup roman dahil oldukça çeşitli alanlarda eser kaleme almıştır. Eserlerinin bir bölümü Türkçeye kazandırılmıştır: Melanie Klein Delilik yahut Acı ve Yaratıcılık Olarak Ana Katli (Pinhan, 2015), Kadın Dehası (Pinhan, 2012), Simone de Beauvoir Aramızda (Sel, 2017), Ruhun Yeni Hastalıkları (Ayrıntı, 2017), Korkunun Güçleri: İğrençlik Üzerine Deneme (Ayrıntı, 2014), Bizans’ta Cinayet (YKY, 2005), Samuraylar (Sel, 2010), Kara Güneş: Depresyon ve Melankoli (Bağlam, 2009), Aşk Hikâyeleri (Bağlam, 2016).