Erkek Hikayeleri
ISBN
9789754700466

5. baskı - Kasım 2010
145 sayfa


Tükendi

Erkek Hikayeleri

Ümit Kıvanç

“Mars’ta hayat var mı?” türünden bir soru: Erkeklerin bir iç dünyası var mı? Anlatılacak, anlaşılacak bir yanı var mıdır erkeklerin, zaten apaçık görünenin ötesinde? Boyundurukları altında bir dünyada bile ancak ilâve boyunduruklar takınarak kendini koruyabilen bu canlı türünün acayipliklerine akıl sır erdirmek mümkün mü

 

“Mars’ta hayat var mı?” türünden bir soru: Erkeklerin bir iç dünyası var mı? Anlatılacak, anlaşılacak bir yanı var mıdır erkeklerin, zaten apaçık görünenin ötesinde?
Boyundurukları altında bir dünyada bile ancak ilâve boyunduruklar takınarak kendini koruyabilen bu canlı türünün acayipliklerine akıl sır erdirmek mümkün mü?
Ümit Kıvanç’ın Erkek Hikâyeleri, hem erkek hırtlığına, hem de o hırtlıktan istifa eden erkeklerin hazin durumuna dair. İlk bölüm, dünyanın hâkimi pozisyonundaki ‘normal’ erkeklerin, yine de dertli ve bazen âciz ruh haline dikiz atıyor. İkinci bölümdeyse, hükmetme anlamında erkekliği beceremeyenlerin gönül burkan yalnızlıklarına. Üçüncü bölümün meselesini ithafından anlayın: “Vicdan sahibi Yuppie’ler haline gelen eski arkadaşlara…”
Kadınlarla erkeklerin frekans farklılıklarından, bozuk frekanslardan etraflarına sinyaller gönderen ‘başka türlü’ insanların sessiz çırpınışlarına, komikten hüzünlüye seyrediyor Erkek Hikâyeleri. Gülersiniz. Ama yutkundurur da.
Üç bölümlü bir kitap. Erkeklerin dünyasına arka kapıdan giriş denemesi olan ve kitaba adını veren bölümde bir “takdim” ve dört hikaye, “Hatırlamalar”da iki hikaye var. Son bölümdeki tek hikaye, “vicdan sahibi yuppie’ler haline gelen eski arkadaşlara” ithafıyla sunuluyor.
Kitabın Adı
Erkek Hikayeleri
ISBN
9789754700466
Yayın No
İletişim - 105
Dizi No
Türkçe Edebiyat - 11
Alan
Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa Sayısı
145 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
119 gr
Baskı
5. baskı - Kasım 2010 (1. baskı - Haziran 1990)
Yazar
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Seçkin Oktay
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Ümit Kıvanç

1956’da İstanbul’da doğdu, haliyle birtakım okullarda okudu. İlk işi, Altın Kitaplar Yayınevi’nde redaktörlük-müsahhihlikti. Milliyet yazıişleri, Cumhuriyet haber merkezi, İletişim Yayınları’nda, on beş günlük ve haftalık YeniGündem’de, Birikim’de çalıştı, Radikal, Radikal 2, Nokta, Taraf ve Birikim’de yazdı. Hikâye ve romanları İletişim’den yayımlandı. 1990’ların ortalarında belgesel filmler yapmaya başladı. Filmlerine gecetreni.com web adresinden ulaşılabiliyor. Güncel yazılarıysa Riya Tabirleri adlı blogunda (riyatabirleri.blogspot.com.tr) adresinde yeralıyor.