Dünyayı Değiştirmek İsteyenler Ulusu Nasıl Tasavvur Ettiler?
Çeviri
Merih Erol

ISBN
9789750506055

1. baskı - Ağustos 2008
134 sayfa


Tükendi

Dünyayı Değiştirmek İsteyenler Ulusu Nasıl Tasavvur Ettiler?

Antonis Liakos

Ulusun tanımı, anlamı ve varlığı sosyalistler arasında her zaman tartışılmıştır. Ulusa dair tartışmalar Marx’tan Lenin’e, Stalin’den Hobsbawm’a uzanan bir tarih içerisinde şekillenmiş, kimi zaman siyasal, kimi zaman stratejik yaklaşımların konusu olmuştur. Ulus, millet ya da halk kelimeleri arasında süregiden çekişmelerin, sosyalistlerin konuyu ele alışlarında belirli bir netlik veya kolaylık sağladığı da söylenemez.

Ulusun tanımı, anlamı ve varlığı sosyalistler arasında her zaman tartışılmıştır. Ulusa dair tartışmalar Marx’tan Lenin’e, Stalin’den Hobsbawm’a uzanan bir tarih içerisinde şekillenmiş, kimi zaman siyasal, kimi zaman stratejik yaklaşımların konusu olmuştur. Ulus, millet ya da halk kelimeleri arasında süregiden çekişmelerin, sosyalistlerin konuyu ele alışlarında belirli bir netlik veya kolaylık sağladığı da söylenemez. Antonis Liakos uzun zamana yayılmış olan bu tartışmayı, Yunanistan solu içerisinde başlayan bir tartışmadan hareketle, sosyalizmin modern tarihi boyunca ve sosyalistlerin evrensel sorunlarından biri olarak ele alıyor. Liakos 20. yüzyılda, sosyalizme dahil değer ve kavramların dışına düşen, kendisini sosyalist olarak adlandırsa da milliyetçilikle malûl bakışlardan “dünyayı değiştirmek” isteyenlerin ulus konusunda eskinin günahlarını silkeleyen çabalarına uzanan kapsamlı bir tartışma sunuyor. Dil, toprak, tarih gibi kıstaslarla; gelenekte, muhayyilede veya kendi kendini yapış sürecinde ulusu ele alırken, sosyalistlerin neleri gözden kaçırmamaları gerektiğinin altını ısrarla çiziyor. Liakos’un tartışma üslubu, sosyalistlerin kimi zaman ihmal ettikleri enternasyonalist yaklaşımın da kıymetli bir örneği olarak biçimleniyor ve sosyalistler için aslolanın “dünyayı değiştirmek” olduğunu hatırlatıyor.
Kitabın Adı
Dünyayı Değiştirmek İsteyenler Ulusu Nasıl Tasavvur Ettiler?
ISBN
9789750506055
Yayın No
İletişim - 1324
Dizi No
Politika - 70
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
134 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
119 gr
Baskı
1. baskı - Ağustos 2008
Editör
Kerem Ünüvar
Yazar
Antonis Liakos
Çeviren
Merih Erol
Yayına Hazırlayan
Foti Benlisoy
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Antonis Liakos

1947’de Atina’da doğdu. Halen Atina Üniversitesi’nde tarih profesörüdür. Yayımlanmış kitapları arasında L’Unificazione Italiana e la Grande Idea; 1859-1871 (Floransa, 1995) ve Labour and Politics in the Interwar Greece (Atina, 1993) sayılabilir. Liakos Historein dergisi yayın kurulu ve European Science Foundation Network of National Histories in Europe (NHIST) üyesidir.