Daisy Miller
Çeviri
Gülümser Ağırer Çuhadar

ISBN
9789750516368

2. baskı - Ekim 2018
142 sayfa


19,00 TL
15,20 TL

Daisy Miller

Henry James

Ailesiyle birlikte Avrupa’da seyahat eden Daisy Miller, etrafındakileri hayrete düşürmektedir. Frederick Winterbourne onu çözmekte herkesten çok zorlanır: Bu genç kız görgüden habersiz midir, yoksa bilerek mi bu kuralları altüst etmektedir?

Romanlarında toplumun dayatmalarını tanımayan ve sırrı çözülemeyen Amerikalı kadın figürünü yakından inceleyen Henry James, bu konuyu ilk defa 1878 tarihli Daisy Miller’da eşsiz bir incelikle resmetmiştir. Ailesiyle birlikte Avrupa’da seyahat eden Daisy Miller, etrafındakileri hayrete düşürmektedir. Frederick Winterbourne onu çözmekte herkesten çok zorlanır: Bu genç kız görgüden habersiz midir, yoksa bilerek mi bu kuralları altüst etmektedir?

Cenevre Gölü’nden Roma’nın sokaklarına uzanan hikâye, bir gece yarısı Kolezyum’da doruğa ulaşır: İtalyan bir gençle yakınlık kuran Daisy, kendisini ödemekten kaçtığı bedellerce kıstırılmış bulacaktır. James’in edebiyat çevrelerinde adını duyurmasını sağlayan bu kısa romanı, genç kızlara kötü örnek olduğu gerekçesiyle çok da eleştirilmiştir.

 “Öyle ince bir zekâya sahipti ki, onu hiçbir fikrin bozması mümkün değildi. James romanlarını yazarken, kendi görüşünü kaleme alan değme Fransız eleştirmene benzer; bir başka parazit fikrin esamisi bile okunmaz.”
T.S. ELIOT



Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Daisy Miller
ISBN
9789750516368
Kapak
Joaquín Sorolla, “Deniz Kenarında Bir Yürüyüş”, 1909
Yayın No
İletişim - 776
Dizi No
İletişim Klasikleri - 13
Alan
Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
142 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
135 gr
Baskı
2. baskı - Ekim 2018 (1. baskı - Ekim 2014)
Yazar
Henry James
Çeviren
Gülümser Ağırer Çuhadar
Sonsöz
Carol Ohmann
Sonsözü Çeviren
Osman Yener
Önsöz
Henry James
Önsözü Çeviren
Barış Özkul
Dizi Yayın Yönetmeni
Murat Belge
Yayına Hazırlayan
Güneş Akkor, Emrah Serdan, Osman Yener
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Merve Öztürk
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Henry James

1843'te New York'ta doğdu. Babası dönemin önde gelen dinbilimci ve filozoflarındandı; ağabeyi William da tanınmış bir filozoftu. New York'ta başladığı eğitimine Londra, Paris ve Cenevre'de devam etti. 1862'de Harvard'da Hukuk Fakültesi'ne girdi. 1865'ten itibaren dergi ve gazetelerde kısa hikayeler yazmaya başladı. 1875'te bir seneliğine Paris'e taşındı, burada Flaubert, Turgenyev ve dönemin ünlü yazarlarıyla tanıştı. Ertesi yıl Londra'ya geçti, 1915'te İngiliz vatandaşı oldu ve 1916'da öldü. Kısa hikayeler, oyunlar, eleştiriler, seyahat kitapları ve özyaşam öyküsü dışında yirmi roman yazdı.