Columbus`un Kadınları
ISBN
9789754707816

1. baskı - Nisan 2000
115 sayfa


Tükendi

Columbus`un Kadınları

Müge İplikçi

Müge İplikçi ödüllü öykülerinin yer aldığı ilk kitabı Perende’den sonra yazdığı öykülerini Columbus’un Kadınları’nda topladı. Kitapta yer alan öykülerin ortak teması kadınlar... Ülkesinden binlerce kilometre uzaklıktaki kadınlar. İnsan doğduğu, büyüdüğü topraklardan uzaklaşırsa nasıl değişir? Ülkesinde görmezden geldiği bir nazarlığı odasının en görünen yerine asar!

Müge İplikçi ödüllü öykülerinin yer aldığı ilk kitabı Perende’den sonra yazdığı öykülerini Columbus’un Kadınları’nda topladı. Kitapta yer alan öykülerin ortak teması kadınlar... Ülkesinden binlerce kilometre uzaklıktaki kadınlar. İnsan doğduğu, büyüdüğü topraklardan uzaklaşırsa nasıl değişir? Ülkesinde görmezden geldiği bir nazarlığı odasının en görünür yerine asar! Nazardan korktuğu için mi? Tabii ki hayır... Sadece artık çok uzaklarda kalan ülkesine ait bir duyguyu canlandırmak ve de yaşatmak için. Yabancı bir ülkede bir ‘üçüncü dünyalı’ olarak yaşamanın zorluğu, daha doğrusu dayanılmaz ağırlığı... Aksanın varsa da yoksa da onlardan biriyle konuşurken duyulan rahatsızlık. Ülkesinden çok uzaklarda, Amerika’da bir Doğulu kadın. Doğulu olduğunu ta içinde hisseden, özlem dolu, heyecan yüklü, yalnız, hüzünlü ama güleç bir kadının esrik günleri anlatılıyor Columbus’un Kadınları’nda. “Bir Ortadoğulu kadın, Amerika’ın Orta Batısı’na gider, yolu Columbus’a düşer, oradaki kadınların masallarını dinler, kendince bir Columbus, kendince bir Orta Batı, kendince bir Ortadoğulu kadın yaratırsa”nın öyküsüdür,” anlatılan... Gerçekle düşün, yalınla karmaşık olanın içiçe geçtiği, alegorik anlatının hâkim olduğu, kurgusu sağlam, kimi zaman felsefi, kimi zaman psikolojik motiflerle bezeli öyküler demeti.
Kitabın Adı
Columbus`un Kadınları
ISBN
9789754707816
Yayın No
İletişim - 611
Dizi No
Türkçe Edebiyat - 88
Alan
Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa Sayısı
115 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
93 gr
Baskı
1. baskı - Nisan 2000
Yazar
Müge İplikçi
Kapak
Fatoş Gencosman
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Kapak Resmi
William Klein
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Müge İplikçi

1966 doğumlu. Kadıköy Anadolu lisesi ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Merkezi'nde yüksek lisans yaptı.Müge İplikçi

Tüm Müge İplikçi kitaplarını görmek için tıklayınız.