Bürokrasinin İcadı
Çeviri
Işık Ergüden

ISBN
9789750505003

2. baskı - Mayıs 2014
303 sayfa


38,50 TL
30,80 TL

Bürokrasinin İcadı

Fransa, Büyük Britanya ve ABD’de Devlete Hizmet Etmek (18.-20. yüzyıl)
Françoise Dreyfus

Max Weber’e göre, “Deyim yerindeyse modern Batı devletinin üreme organıdır”. Marx ise, “son derece parazit bu yapı...” dediği bürokrasiyi, “devletin dolap çevirme aleti”, olarak tanımlar. Modern devletle birlikte ortaya çıkan bürokrasi, ait olduğu ülkenin siyasal tarihinin yol izinde, çeşitli sosyal grupların ve idare sorununu kendi düşünme alanına dahil etmiş akımların karşı karşıya geldiği, toplumsal/ekonomik dönüşümler ve siyasi mücadelerle yeniden biçimlenen "politik" sürecin bir ürünüdür.

Max Weber’e göre, “Deyim yerindeyse modern Batı devletinin üreme organıdır”. Marx ise, “son derece parazit bu yapı...” dediği bürokrasiyi, “devletin dolap çevirme aleti”, olarak tanımlar... Modern devletle birlikte ortaya çıkan bürokrasi, ait olduğu ülkenin siyasal tarihinin yol izinde, çeşitli sosyal grupların ve idare sorununu kendi düşünme alanına dahil etmiş akımların karşı karşıya geldiği, toplumsal/ekonomik dönüşümler ve siyasi mücadelerle yeniden biçimlenen “politik” sürecin bir ürünüdür.

Bu kitap, 18. yüzyılın ikinci yarısında dünya tarihine yön veren önemli politik değişimlere sahne olmuş, siyasal örgütlenme ilkelerinde aynı ortak paydaya sahip Fransa, İngiltere ve ABD’de “devlete hizmet” anlayışının ortaya çıkışından yola çıkarak bürokrasiyi ‘keşfediyor’... Weber’in “yasal tahakküm tarzı” olarak tanımladığı bu “kamusal işleyiş sistemi”, sözkonusu üç ülkede de, iki yüzyıldan uzun süren bir dönem içinde, farklı ritimlerde oluştu ve yerleşti. Demokrasi ilkesini paylaşan, ama farklı değer sistemleri üzerine kurulmuş bu ülkelerde bürokratik yapılar, toplumsal ve ekonomik değişimlerle birlikte gelişirken, devletin yapısına ve örgütlenmesine de yön verdi.

Sorbonne Üniversitesi siyasal bilimler profesörü Françoise Dreyfus, görece yeni bir kurum olan ve uzun bir süreçte kurulan bürokrasiyi bir aynaya benzetiyor: “Bürokrasi, tarihinin her evresinde içinden çıktığı toplumu yansıtır...” Bu önemli çalışma, kendine özgü statüsüyle bürokrasinin öncelikle nasıl siyasi bir faaliyet haline geldiğini tespit ediyor; özellikle yasama ve yürütme organlarının bu “kamu işletmesi”ni nasıl bir iktidar silahı haline getirdiğini de örnekleriyle gözler önüne seriyor...

Kitabın Adı
Bürokrasinin İcadı
Alt Başlık
Fransa, Büyük Britanya ve ABD’de Devlete Hizmet Etmek (18.-20. yüzyıl)
ISBN
9789750505003
Orijinal Adı
L’invention de la bureaucratie servir l’état en france, en grande-bretagne et aux étatsunis (XVIIIe-XXe siècle)
Yayın No
İletişim - 1228
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 210
Alan
Tarih, Sosyoloji
Sayfa Sayısı
303 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
250 gr
Baskı
2. baskı - Mayıs 2014 (1. baskı - Mayıs 2007)
Çeviren
Işık Ergüden
Editör
Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen, Ceren Kınık
Yazar
Françoise Dreyfus
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Françoise Dreyfus

Paris Sorbonne Üniversitesi’nde siyasi bilimler profesörü. Bu kitap dışında, 2000 yılında Sorbonne Yayınları’ndan Nouveaux partis, nouveaux enjeux başlıklı kitabı yayımlandı.