Bizim Gizli Bir Hikayemiz Var
ISBN
9789750522765

2. baskı - Ocak 2018
200 sayfa


27,50 TL
22,00 TL

Bizim Gizli Bir Hikayemiz Var

Dağdan Anneliğe Kadınlar
Berivan Bingöl

Dağlarda başlayan hikâyeleri Güney Kürdistan’a, İsviçre’ye, Almanya’ya, Belçika’ya uzanan kadınlar… Geçmişte PKK’ye katılmış, bugün ise yurtdışında sürdürmek zorunda kaldıkları hayatlarına çocuklarıyla bağlanan, eski gerilla anneler…

“Onlar bizim ne yaşadığımızı bilmiyorlar. Bizi diğer anneler gibi düşünüyorlar, ama bizim gizli bir hikâyemiz var. O gizli hikâyeyi çocuklarımız bilmeli. İçinde ne varsa... Ama buna hazır oldukları zaman öğrenmeliler.”

“Aslında birçok şey de yaşanmadan anlatılmıyor. Düşün küçücük yaşta yaşadıklarını; sürgün, sürgünden dağa, dağdan buraya, buradan anneliğe... Bu kadar şeyi, hepsini bir hayata sığdırmak...”

Dağlarda başlayan hikâyeleri Güney Kürdistan’a, İsviçre’ye, Almanya’ya, Belçika’ya uzanan kadınlar… Geçmişte PKK’ye katılmış, bugün ise yurtdışında sürdürmek zorunda kaldıkları hayatlarına çocuklarıyla bağlanan, eski gerilla anneler… Her biri, gerillaya katılma sebeplerinden ve örgütteki deneyimlerinden başlayarak ayrılma süreçlerini, anılarını, kırgınlıklarını ve en önemlisi, annelik hallerini anlatıyorlar. Berivan Bingöl, yıllarca dağda kalarak gerilla hayatı yaşamış kadınların çocuklarıyla olan ilişkilerine duyduğu merakın peşine düşmüş, ülke ülke gezerek onları dinlemiş, kelimelerini yazıya dökmüş. Şimdi yirmi kadın, sözleriyle bize yirmi ayrı dünyanın kapısını açıyor. Kitapta, çok şey görmüş, yaşamış bu kadınların yalnızca çocuklarıyla olan ilişkilerine değil, aynı zamanda onların toplumla, devletle, örgütün kimi yapılarıyla, milliyetçi ve cinsiyetçi kalıplarla olan mücadelelerine tanık olacaksınız.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Bizim Gizli Bir Hikayemiz Var
Alt Başlık
Dağdan Anneliğe Kadınlar
ISBN
9789750522765
Yayın No
İletişim - 2286
Dizi No
Bugünün Kitapları - 199
Alan
Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Politika/Siyaset, Sosyoloji, Tarih
Sayfa Sayısı
200 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
169 gr
Baskı
2. baskı - Ocak 2018 (1. baskı - Mart 2016)
Yazar
Berivan Bingöl
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Merin Sever
Kapaktaki Görsel
Seda Mit
Kapak
Seda Mit
Düzelti
Merve Öztürk
Baskı ve Cilt
Ayhan Matbaası

Berivan Bingöl

Bingöllü. İlk, orta ve lise eğitimini Elazığ’da tamamladı. Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Farklı sivil toplum örgütlerinde hak ihlalleri konusunda çalıştı.