Bir Alman’ın Hikâyesi
Çeviri
Hulki Demirel

ISBN
9789750524332

5. baskı - Mayıs 2019
270 sayfa


36,00 TL
28,80 TL

Bir Alman’ın Hikâyesi

Hatırladıklarım (1914-1933)
Sebastian Haffner

Bir Alman’ın Hikâyesi, Nazizmi/faşizmi, teorik metinlerin ve tarih kitaplarının aktarmaya pek muktedir olamayacağı bir derinlik ve duyguyla anlamamızı sağlayan bir anlatı.

“Devlet, münferit kişiden, arkadaşlarından kopmasını, sevgilisini terk etmesini, kendi fikirlerinden vazgeçip önüne konan fikirleri benimsemesini, insanları alıştığından farklı bir şekilde selamlamasını, hoşlandığından farklı şeyler yemesini ve içmesini, boş zamanını nefret ettiği birtakım faaliyetler için heba etmesini, bütünüyle reddettiği maceralar için kendisini emre amade kılmasını, geçmişini ve benliğini reddetmesini ve bütün bunları yaparken her an yoğun bir coşku ve minnettarlık göstermesini, korkunç tehditler savurarak talep eder. Münferit şahıs bir kahraman olarak doğmamıştır, hele şehit olmak aklından bile geçmez. Sıradan bir insandır, birçok zaafı vardır… Ama kendisinden talep edilenleri istemez, bu nedenle düelloyu kabul eder – pek heyecanlı değildir, daha ziyade omuzlarını silkerek kabul eder düelloyu, ama diğer taraftan sessiz bir kararlılık içindedir de, yılmayacaktır.”

Nazilerin adım adım iktidara gelişini, “Yok canım, hiç olur mu?” denenlerin gerçek oluşunu yaşayan, sıradan bir Alman’ın tanıklığı… Politik olmayan, sertleşen siyasi mücadeleyi korunaklı bir konumdan izleyen, “Bana dokunmazlar,” diyen birisiyle karşı karşıyayız. Bu totaliter iktidarın nasıl herkese, her şeye, hayatın her alanına dokunduğunu yavaş yavaş, ürpererek fark ediyor, soluğu daralıyor. Bu kitap, o ürpertinin hikâyesi. Bir Alman’ın Hikâyesi, Nazizmi/faşizmi, teorik metinlerin ve tarih kitaplarının aktarmaya pek muktedir olamayacağı bir derinlik ve duyguyla anlamamızı sağlayan bir anlatı.

“Haffner’in anlatımı, yalnızca üslûbunun parlaklığıyla, şiirsel denebilecek canlılığıyla ve berrak görüşüyle kalmıyor, usul usul yaklaşmakta olan değişimleri algılamaktaki duyarlılığıyla dikkat çekiyor - adeta, antisemit terörün doğrudan kurbanlarından biriymişçesine.” Der SpiegelKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Bir Alman’ın Hikâyesi
Alt Başlık
Hatırladıklarım (1914-1933)
ISBN
9789750524332
Orijinal Adı
Geschichte eines Deutschen: Die Erinnerungen 1914-1933
Yayın No
İletişim - 2634
Dizi No
Politika - 176
Alan
Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
270 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
227 gr
Baskı
5. baskı - Mayıs 2019 (1. baskı - Haziran 2018)
Yazar
Sebastian Haffner
Yayına Hazırlayan
Işıl Kurnaz
Çeviren
Hulki Demirel
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
İsmet Melenağzı
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Sebastian Haffner

1907’de Berlin’de doğdu. Hukuk alanında doktora yaptı. 1938’de İngiltere’ye iltica etti ve Observer’da gazeteci olarak çalışmaya başladı. Bir Alman’ın Hikâyesi adlı kitabını sürgünde yaşadığı Londra’da 1939 yılında kaleme aldı (Türkçesi Hulki Demirel çevirisiyle İletişim Yayınları tarafından 2018’de yayımlandı). 1954 yılında Almanya’ya geri döndü, Önce Die Welt sonra Stern için yazdı. Büyük ilgi gören Anmerkungen zu Hitler’in (Hitler Hakkında Notlar) de aralarında olduğu, bir dizi çok okunan tarih kitabı vardır. 1999 yılında hayata veda etti.Sebastian Haffner

Tüm Sebastian Haffner kitaplarını görmek için tıklayınız.