Beklerken
ISBN
9789750527470

1. baskı - Ekim 2019
229 sayfa


30,50 TL
24,40 TL

Beklerken

Zamanın Bilgisi ve Öznenin Dönüşümü
Zerrin Özlem Biner (Der.), Özge Biner (Der.)

İktidar ile öznenin ilişkisinde beklemenin, daha doğrusu bekletilmenin, eylemsizliğe zorlayan bir niteliği var. Bununla beraber bekle(til)me deneyimi, yeniden biçimlendirdiği özneyi yeni bir eylemliliğe sevk edebiliyor. Nasıl? Bekle(til)mek insana ne yapar, onu nasıl etkiler? Bekle(til)menin ritmi ve rutini, nasıl duygusal etkilere yol açar?

“Beklemek zamanla ilgili bir eylem. (…) Art arda gelen zamanda arkadan gelecek olanı içeriyor. Bir tür zamanın içinde bekleme, bir nevi ‘sakin ol, arkadan gelecek’ anlamı taşıyan bir bekleme hali. (…) Epistemolojik olarak yumuşaklıkla, sakinlikle bir alakası var ‘bekleme’ sözcüğünün. Bir tür sükûnet, eylemsizlik aynı zamanda. Sert bir eylemsizliği çağıran bir eylem aslında beklemek.”
Nilgün Toker


İktidar ile öznenin ilişkisinde beklemenin, daha doğrusu bekletilmenin, eylemsizliğe zorlayan bir niteliği var. Bununla beraber bekle(til)me deneyimi, yeniden biçimlendirdiği özneyi yeni bir eylemliliğe sevk edebiliyor. Nasıl? Bekle(til)mek insana ne yapar, onu nasıl etkiler? Bekle(til)menin ritmi ve rutini, nasıl duygusal etkilere yol açar? Olağanüstü hal politikaları “altında,” hukuki pratiklerin adaletsizliği karşısında, belirsizlik ve sürekli tetiklik halindeki bekleyiş… Mahkeme kapılarındakilerin bekleyişi… Açlık grevi ve ölüm oruçlarındaki
bekleyiş… Mültecilerin ve sınırda kalan veya sınır geçenlerin “yerleşme” bekleyişi… Ve bambaşka bir deneyim: Bektaşilerin tekke ve zaviyelerinin kapatılması üzerine “kollektif eylemsizlik” içinde döngüsel zamanın getireceği adaleti bekleyişleri...

Zerrin Özlem Biner ve Özge Biner’in hazırladıkları derlemede ayrıca Özlem Durmaz, Aslı İkizoğlu Erensü, Özgür Sevgi Göral, Rabia Harmanşah, Sevcan Karcı, Kemal Vural Tarlan ve Nilgün Toker’in katkıları yer alıyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Kitapta yer alan bölümler
Sunuş
Nilgün Toker'le Beklemeye Dair
"İmkânsız Bir Talep" Olarak Adaleti Beklemek: Kaybedilenler ve Yakınları
Toplumsal Hafıza Bağlamında Ergenekon Sürecinin Kadınlar Üzerindeki Etkisi: Vardiye Bizde Platformu Özeline Bir Değerlendirme
Ölümün Sınırında Bekleme/me
Zamanın Döngüselliğinde Beklemek: Bektaşiler ve Tekkelerin Yasaklanması Üzerine
Bir Geçiş Şehrinde Gitmeyi Beklemek: Zamanla Yönetilmek, Zamana Direnmek
Bir Geçiş Şehrinde Gitmeyi Bekleme: Zamanla Yönetilmek, Zaman Direnmek
Sınırda Beklemek
Kitabın Adı
Beklerken
Alt Başlık
Zamanın Bilgisi ve Öznenin Dönüşümü
ISBN
9789750527470
Yayın No
İletişim - 2828
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 459
Sayfa Sayısı
229 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Ekim 2019
Derleyen
Zerrin Özlem Biner, Özge Biner
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Aytaç Togay
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Zerrin Özlem Biner

Koç Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. 2000-2007 yılları arasında yüksek lisans ve doktora çalışmalarına Londra Üniversitesi, Goldsmiths College ve Cambridge Üniversitesi Sosyal Antropoloji bölümlerinde devam et- ti. Devlet etnografisi, çokkültürlü mekânların hafızası, yerinden edilme ve geri dönüş tecrübesi, adalet ve uzlaşma beklentileri üzerine araştırma yazıları yazdı. Halen İngiltere’de Kent Üniversitesi’nde sosyal antropoloji dersleri vermektedir.


Özge Biner

Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi’nde, yüksek lisans çalışmasını Strasbourg Üni-versitesi’nde siyaset sosyolojisi alanında tamamladı. Doktora çalışmasını Strasbourg Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde gerçekleştirdi. Sınır çalışmaları, mülteci çalışmaları, hukuk sosyolojisi alanlarında çalışmalar yapmaktadır. 2018 yılından bu yana Paris’te École des hautes études en sciences sociales’de (EHESS) araştırmacı olarak çalışmaktadır.