Aydınlıktan Karanlığa İktidar
ISBN
9789750510311

1. baskı - Nisan 2012
199 sayfa


5,00 TL
4,00 TL

Aydınlıktan Karanlığa İktidar

Orhan Pamuk Romanlarında Demiryolu
Beril Işık

Demiryolu, genellikle Batı’yla ve kolonizasyonla özdeşleşmiş bir imge. Anadolu’ya ve hafızamıza Batılılaşma çabaları sırasında giren tren ve demiryolu ise pek çok mani, bilmece, ninni ve türküde yer alıyor; edebiyat metinlerinde de tekrarlanan bir motif olarak ortaya çıkıyor.

Demiryolu, genellikle Batı’yla ve kolonizasyonla özdeşleşmiş bir imge. Anadolu’ya ve hafızamıza Batılılaşma çabaları sırasında giren tren ve demiryolu ise pek çok mani, bilmece, ninni ve türküde yer alıyor; edebiyat metinlerinde de tekrarlanan bir motif olarak ortaya çıkıyor. Ancak Türk toplumunun hafızasında da kolonyal bir imge olan trenle edebiyat arasında kurulmuş tuhaf bir bağdan söz edebilir miyiz acaba?

Beril Işık, çalışmasını bu soru etrafında örüyor. Demiryolu/tren imgesini, bir iktidar alanı olarak tarif ediyor ve bu iktidar imgesini Orhan Pamuk’un romanlarında Batılılaşma, modernleşme, Doğu-Batı ve kimlik sorunları temaları zemininde incelerken; bu imgenin çevresiyle birlikte nasıl dönüştüğünü ve bu dönüşümün “düzen ve iktidar” marifetiyle gerçekleşen kolonyal bir dönüşüm olduğunun altını çiziyor.

Aydınlıktan Karanlığa İktidar, yalnızca Orhan Pamuk okurlarına keyifli bir okuma sunmuyor, aynı zamanda postkolonyal ve postmodern eleştiri alanında da zihin açıcı bir okuma vaat ediyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Aydınlıktan Karanlığa İktidar
Alt Başlık
Orhan Pamuk Romanlarında Demiryolu
ISBN
9789750510311
Yayın No
İletişim - 1737
Dizi No
Edebiyat Eleştirisi - 28
Alan
Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa Sayısı
199 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
167 gr
Baskı
1. baskı - Nisan 2012
Yazar
Beril Işık
Editör
Belce Ünüvar
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Nurgül Şimşek
Düzelti
Dalya Behar
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Beril Işık

1956'da Ağrı'da doğdu. 1972'de Nişantaşı Kız Lisesi'ni, 1978'de Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ni bitirdi. Aktif muayenehane hayatına son vererek 2004'te girdiği Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü'nde 2008'de lisans, 2011'de yüksek lisans eğitimini tamamladı.