Avrupa'da İnsan Hakları
Çeviri
Ayşen Ekmekçi

ISBN
9789750509834

1. baskı - Ocak 2012
301 sayfa


38,50 TL
30,80 TL

Avrupa'da İnsan Hakları

Thomas Hammarberg

Günümüzde insan hakları, hiçbir zaman olmadığı kadar kabul görüyor ve özellikle Avrupa’nın siyasi retoriğinde şiddetle destekleniyor; ancak somut gerçeklikte, Avrupa da dahil, her yerde ihlal ediliyor. Üzerinde mutabakata varılmış olan standartların istikrarlı bir biçimde uygulanmamasının yanında, yürütmede de aksaklıklar yaşanıyor. Cezaevlerinin aşırı kalabalık olduğu Avrupa ülkelerinin birçoğunda hukukun üstünlüğü ilkesi çiğneniyor ve ekonomik krizlerden en olumsuz etkilenenler, en kırılgan kesimler oluyor.

Günümüzde insan hakları, hiçbir zaman olmadığı kadar kabul görüyor ve özellikle Avrupa’nın siyasi retoriğinde şiddetle destekleniyor; ancak somut gerçeklikte, Avrupa da dahil, her yerde ihlal ediliyor. Üzerinde mutabakata varılmış olan standartların istikrarlı bir biçimde uygulanmamasının yanında, yürütmede de aksaklıklar yaşanıyor. Cezaevlerinin aşırı kalabalık olduğu Avrupa ülkelerinin birçoğunda hukukun üstünlüğü ilkesi çiğneniyor ve ekonomik krizlerden en olumsuz etkilenenler, en kırılgan kesimler oluyor. 

Avrupa’da İnsan Hakları, bu gerçekliği ele alan bir çalışma. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg, ziyaretleri sırasında gözlemlediği yabancı düşmanlığını, homofobiyi, Romanları mağdur eden ayrımcılığı, çocuk istismarını, kadınlara yönelik şiddeti ve engelli insanları hedef alan haksızlıkları anlatıyor; Avrupa’da halen mevcut olan eksiklikleri tanımlarken bunlara somut çareler öneriyor. 

İnsan haklarının hiçbir şekilde hayal ürünü olmadığını savunan Hammarberg, insan hakları açısından ve barışçı, dürüst, adil bir toplum için şart olan değerleri ve normları ortaya koyuyor, insan haklarının gerçekliğe dönüşmesinin ise bir siyasi irade meselesi olduğunu vurguluyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Avrupa'da İnsan Hakları
ISBN
9789750509834
Kapak
Düzensiz göçmenlere yönelik Fylako Merkezi'nde gözaltında tutulan göçmenler, Evros, Yunanistan, Aralık 2008 (© Avrupa Konseyi). (Sandro Weltin, Avrupa Konseyi'nde fotoğrafçı)
Yayın No
İletişim - 1689
Dizi No
Bugünün Kitapları - 132
Alan
Hukuk İncelemeleri, Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
301 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
251 gr
Baskı
1. baskı - Ocak 2012
Yazar
Thomas Hammarberg
Çeviren
Ayşen Ekmekçi
Editör
Berna Akkıyal
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Barış Sağlan
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Thomas Hammarberg

47 üye ülkede insan haklarına saygının ve farkmdalığın artırılmasına yönelik çalışmalardan sorumlu Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri'dir. Geçmişte Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri olan Hammarberg, uluslararası yardım örgütü Save the Children'ın İsveç'teki temsilciliğinde ve Uluslararası Olof Palme Merkezi'nde, ayrıca Birleşmiş Milletler İnsan Haklan Özel Temsilcisi olarak Kamboçya'da görev yapmıştır. 1977'de, Uluslararası Af Örgütü adına Nobel Barış Ödülü'nü almıştır.