Asker Evlatlar Yetiştirmek
ISBN
9789750510076

1. baskı - Şubat 2012
600 sayfa


53,00 TL
42,40 TL

Asker Evlatlar Yetiştirmek

II. Meşrutiyet Döneminde Beden Terbiyesi, Askerî Talim ve Paramiliter Gençlik Örgütleri
Sanem Yamak Ateş

Osmanlı İmparatorluğu’nda askerî yenilgilerin entelektüel ortamı hızla etkilediği dönem Balkan Savaşları’dır. İmparatorluk fikri siyasi elitin zihninde de hızla tükenirken, milliyetçilik dönemin fikir atmosferini ele geçirmiştir. Kaybı telafi etmenin yolunu askerî başarılarda gören bu anlayış, “silahlanmış millet” (millet-i müsellaha) fikrini işlemeye koyulmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu’nda askerî yenilgilerin entelektüel ortamı hızla etkilediği dönem Balkan Savaşları’dır. İmparatorluk fikri siyasi elitin zihninde de hızla tükenirken, milliyetçilik dönemin fikir atmosferini ele geçirmiştir. Kaybı telafi etmenin yolunu askerî başarılarda gören bu anlayış, “silahlanmış millet” (millet-i müsellaha) fikrini işlemeye koyulmuştur. Zorunlu askerlik uygulamalarıyla beraber, gençlerin savaşa hazırlanması, askerî eğitimin beden terbiyesi ve gençlere yönelik dernekler vasıtasıyla “tabana” yayılması dönemin uygulamalarından birisidir. Sanem Yamak Ateş, Asker Evlatlar Yetiştirmek’te II. Meşrutiyet döneminde kurulan paramiliter gençlik örgütlerini tüm yönleriyle araştırıyor. Bu derneklerin kuruluşunu önceleyen fikirleri, derneklerin işleyişini ve gençler üzerindeki etkisini inceliyor. Türk Gücü Cemiyeti, İzciler Ocağı, Osmanlı Güç Dernekleri’ni askerî “talim ve terbiye” açısından değerlendirdikten sonra Osmanlı Genç Dernekleri’ni etraflı bir biçimde ele alıyor. II. Meşrutiyet’te sosyal Darwinizmden milliyetçiliğe, beden terbiyesinden militarizme uzanan süreçleri yalnızca fikrî yönleriyle değil, uygulama ve etkileriyle birlikte değerlendiriyor. Asker Evlatlar Yetiştirmek, etkisi II. Meşrutiyet’le sınırlı kalmayan, sonraki kuşaklara da aktarılan militarist “alışkanlıkların” kökenlerini çarpıcı biçimde ortaya koyuyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Asker Evlatlar Yetiştirmek
Alt Başlık
II. Meşrutiyet Döneminde Beden Terbiyesi, Askerî Talim ve Paramiliter Gençlik Örgütleri
ISBN
9789750510076
Yayın No
İletişim - 1714
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 287
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
600 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
473 gr
Baskı
1. baskı - Şubat 2012
Yazar
Sanem Yamak Ateş
Editör
Kerem Ünüvar
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Tayfun Mater
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Sanem Yamak Ateş

1977 yılında Safranbolu'da doğdu. 1998 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. 2001 yılında aynı bölümden, "Osmanlı İmparatorluğu'nda İktisadi Düşünce (1839-1918)" başlıklı tezi ile yüksek lisans derecesi aldı. 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler (SBF) Doktora Programı'm "II. Meşrutiyet Döneminde Paramiliter Gençlik Örgütleri" başlıklı tezle tamamladı. Temel ilgi alanları II. Meşrutiyet dönemi siyasal ve toplumsal gelişmeleri ile "Türk Kamuoyu ve Kıbrıs" olup bu konularda makale ve bildirileri bulunmaktadır. Halen Karabük Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir.