Althusser ve Biz
Çeviri
Ayşe Meral

ISBN
9789750526664

1. baskı - Nisan 2019
256 sayfa


35,00 TL
28,00 TL

Althusser ve Biz

Aliocha Wald Lasowski

Felsefeci, Marksist bir entelektüel ve eğitmen olarak Louis Althusser, Machiavelli’den Marx’a siyaset kuramını ve tarih felsefesini özgün bir tarzda yenilemiş, kuramını daima pratik siyaseti düşünerek geliştirmiş bir düşünür. Althusser ve Biz, onun öğrencisi olmuş, onunla aynı siyasal ve kültürel iklimi paylaşmış, günümüzün önemli düşünür ve yazarları arasında yer alan yirmi isimle gerçekleştirilmiş söyleşilerden oluşuyor.

Felsefeci, Marksist bir entelektüel ve eğitmen olarak Louis Althusser, Machiavelli’den Marx’a siyaset kuramını ve tarih felsefesini özgün bir tarzda yenilemiş, kuramını daima pratik siyaseti düşünerek geliştirmiş bir düşünür.

Althusser ve Biz, onun öğrencisi olmuş, onunla aynı siyasal ve kültürel iklimi paylaşmış, günümüzün önemli düşünür ve yazarları arasında yer alan yirmi isimle gerçekleştirilmiş söyleşilerden oluşuyor. Onun mirasını güncelleme girişimleri olarak okunabilecek bu söyleşiler kimi zaman Althusser’in katkılarına vurgu yaparken kimi zaman da ona eleştirel bir üslupla yaklaşıyor.

Althusser’in çalışma tarzını, çevresiyle ilişkilerini ve kişiliğini de anlamamıza imkân veren bu kitap, hem düşünürün ortaya attığı kavramların seyrine ışık tutuyor hem de 1960’lar ve 1970’lerin Avrupa düşün ve siyaset dünyasına farklı bir gözle bakmamızı sağlıyor. “Althusser’in düşüncesini içeriden parçalayan bir gerilim vardı: Bu yüzden, tüm yoğunluğu ve radikalliğinde onu tekrar oluşturmak istiyorsak, bu gerilimi açığa çıkarmak amacıyla kendi kuramsallaştırdığı ‘semptomatik okuma’ yöntemini ona uygulamak kaçınılmaz görünüyor. Althusser bugün ilgi çekiyor, bir ‘güncellik’ arz ediyor ama bunun nedeni, kurmayı başardığı ve elimize anahtarlarla kullanım kılavuzunu teslim ettiği homojen bir düşünce sistemi, yani Althussercilik değil; bazen fark edilmez şekilde, bazen çığlık çığlığa kendi içinde barındırdığı zıtlıklardır.”
Pierre MachereyKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Althusser ve Biz
ISBN
9789750526664
Orijinal Adı
Althusser et nous
Yayın No
İletişim - 2755
Dizi No
Politika - 189
Sayfa Sayısı
256 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
214 gr
Baskı
1. baskı - Nisan 2019
Yazar
Aliocha Wald Lasowski
Çeviren
Ayşe Meral
Editör
Melike Işık Durmaz
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Aliocha Wald Lasowski

1977 doğumlu Fransız akademisyen. L’Humanité, Le Monde Diplomatique, L’Express gibi gazete ve dergilerde yazıları yayımlanan Lasowski’nin Jean-Paul Sartre, une introduction (Pocket, 2011), Philippe Sollers, l’art du sublime (Pocket, 2012), Les Larmes Musicales (William Blake & Co., 2012), Le Jeu des Ritournelles (Gallimard, 2017) gibi eserleri bulunuyor.