Aklımdaki Che
Çeviri
Kıvanç Koçak

ISBN
9789750520389

2. baskı - Eylül 2016
180 sayfa


28,00 TL
22,40 TL

Aklımdaki Che

Margaret Randall

Biyografi, anı, politik analiz, tarihsel bilgi, feminist idrak ve hatta şiir… Margaret Randall, Aklımdaki Che’de okuyucuya zengin bir Che Guevara portresi sunuyor.

“… Tarih karşımıza nadiren, eylemde olduğu kadar fikirlerde de, inançları için böylesi cesaret gösteren birilerini çıkarır. Che’nin mirası güzel bir yüzden ve delip geçen keskin bir bakıştan daha fazlasıdır. (…) Onun imgesi (…) hepimizin içindeki en iyiyi cisimleştirmektedir…”

Biyografi, anı, politik analiz, tarihsel bilgi, feminist idrak ve hatta şiir… Margaret Randall, Aklımdaki Che’de okuyucuya zengin bir Che Guevara portresi sunuyor. Bir tür sohbet gibi ilerleyen kitap, hem geçmişe hem geleceğe bakma fırsatı verdiği gibi okurun zihninde yeni sorular da uyandırıyor. Randall, hakkında yüzlerce kitap yazılan, artık bir “mit” haline gelen Che’nin devrimle, sosyalizmle, ailesiyle, şiddetle, dinle, ahlâkla, Fidel Castro’yla, kadınlarla, feminizmle, kendini bir fikre adamayla, iktidarı kullanma biçimleriyle, gerilla savaşıyla kurduğu ilişkileri ve daha birçok özelliğini kendi penceresinden ele alıyor. Çelişkilerini, yanılgılarını da sergileyerek “çağımızın şövalyesi”nin insani boyutlarını gösterdiği kadar neden dünyanın dört bir yanında hâlâ bir sembol olduğunu, kalıcı tesirini de net biçimde ortaya koyuyor. Aklımdaki Che, Guevara ve dönemi hakkında iyi yazılmış kısa bir anlatı…

“… dünya çapında daha adil ve insanca bir yaşam için mücadele eden genç ve yaşlı yığınlara ilham veren bir şahsiyet üzerine güçlü bir anlatı…”
NOAM CHOMSKY

“Che Guevara hakkında tek bir kitap okuyacaksanız, tavsiye edeceğim kitap kesinlikle budur.”
BUD HALL, Left History

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Aklımdaki Che
ISBN
9789750520389
Orijinal Adı
Che on my mind
Yayın No
İletişim - 2374
Dizi No
Bugünün Kitapları - 209
Alan
Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
180 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
158 gr
Baskı
2. baskı - Eylül 2016 (1. baskı - Eylül 2016)
Yazar
Margaret Randall
Çeviren
Kıvanç Koçak
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Oben Üçke
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Margaret Randall

1936’da New York’ta doğdu. 1960’lı yıllarda sekiz yıl boyunca iki dilde yayımlanan, dönemin edebiyat çevrelerinde önemli bir etkisi olan El Corno Emplumado/The Plumed Horn dergisinin kurucularından biri oldu. Toplumsal olaylara karşı her zaman duyarlı olan Randall, Beat Kuşağı’nın içinde yer aldı, 1968 öğrenci hareketlerine destek verdi, Küba Devrimi’nin savunucularından oldu, Nikaragua’da Sandinistaları destekledi, Vietnam Savaşı’nda Vietkonglar’la birkaç ay geçirdi. ABD’ye döndüğü 1984 yılında, eserlerinde kullandığı bazı ifadelerin “Birleşik Devletler’in düzenini bozması” gibi suçlamalarla aleyhinde dava açıldı, dava 1989’da lehine sonuçlandı. 1994’e kadar ABD’nin çeşitli üniversitelerinde dersler veren Randall, 1990’da siyasi baskıya maruz kalan yazarlara verilen Lillian Hellman ve Dashiel Hammet Ödülü’ne, 2004’te PEN New Mexico’nun verdiği Dorothy Doyle Yazarlık ve İnsan Hakları Aktivizmi Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldü. Birçok kitabı ve makalesi bulunan feminist şair, yazar, fotoğrafçı ve aktivist Randall’ın Türkçeye çevrilen eserleri şunlardır: Sandino’nun Kızları: Nikaragua Halk Devriminde Kadınlar (çev. Mehmet E. Yurtçu, Metis, 1985), Küba’da Kadınlar (çev. R. Şen Süer, Akademi Yayın, 2010).Etiketler: #castro, #che, #devrim, #küba