Adolphe
Çeviri
Sâmih Tiryakioğlu

ISBN
9789750522734

1. baskı - Ekim 2017
156 sayfa


20,00 TL
16,00 TL

Adolphe

Benjamin Constant

Adolphe, Fransız edebiyatı ve siyaset felsefesinde çığır açan Benjamin Constant’ın duygusal yakınlıklar, tutkular ve arzuların modern bireyin oluşumundaki önemini ortaya koyan başyapıtı.

Sâmih Tiryakioğlu çevirisi,
Çevirenin ve Barış Özkul’un önsözleri ve Paul Bourget’nin sonsözüyle,
Yazar ve dönem kronolojisi,
Kitaba dair görsellerle.

Adolphe, Fransız edebiyatı ve siyaset felsefesinde çığır açan Benjamin Constant’ın duygusal yakınlıklar, tutkular ve arzuların modern bireyin oluşumundaki önemini ortaya koyan başyapıtı.

Etrafını saran insanlardan ve ilişkilerden sıkılan Adolphe, aradığı aşkı Ellénore’da bulduğunu düşünür. Adolphe’ün ilgisine başlarda kayıtsız kalan Ellénore genç adamı tanıdıkça ona daha çok bağlanmaya, duygularını uluorta paylaşmaya başlar. Adolphe ise Ellénore’u “elde ettiğinde” ondan sıkılmaya başladığını hisseder. Buna rağmen Ellénore’dan ayrılamaması, aralarındaki ilişkiye kördüğüm halini almış bir trajik boyut katar. Benjamin Constant’ın özel hayatından birçok otobiyografik unsur barındıran Adolphe, kalıcı duygusal yakınlıklar kurmaktan ısrarla kaçınan yaygın bir bireysel psikolojiyi derinlemesine ele alan ilk kurmaca yapıtlardan biri.


“Benjamin Constant’ın tek romanı olan Adolphe, yazıldığı tarihte bir başyapıt olarak karşılanmıştı ve Goethe, Stendhal, Puşkin, Hugo gibi yazarlar romana duydukları hayranlığı belirtmişlerdi.”
TZVETAN TODOROVKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Adolphe
ISBN
9789750522734
Orijinal Adı
Adolphe
Kapak
William Powell Prith, “Âşıklar Sandalyesi”, 1877
Yayın No
İletişim - 2537
Dizi No
İletişim Klasikleri - 112
Alan
Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
156 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
144 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 2017
Yazar
Benjamin Constant
Çeviren
Sâmih Tiryakioğlu
Dizi Yayın Yönetmeni
Murat Belge
Yayına Hazırlayan
Güneş Akkor, Barış Özkul, Emrah Serdan
Önsöz
Sâmih Tiryakioğlu, Barış Özkul
Sonsöz
Paul Bourget
Sonsözü Çeviren
Filiz Karaküçük Özyiğit
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Hatice Okur
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Benjamin Constant

(1767-1830), İsviçre’nin Lozan kentinde dünyaya geldi. Annesinin doğumdan kısa süre sonra ölmesinin ardından, Hollanda ordusunda subaylık yapan babası Baron Juste de Constant, oğlunu ikinci eşi olacak metresi Marianne Mangin’e, akrabaları ve özel öğretmenlere emanet etti. Constant, Oxford Üniversitesi’nde kısa bir dönem okuduktan sonra Erlangen ve Edinburgh üniversitelerinde öğrenim gördü; İskoçya’dayken aydınlanma dönemi düşünürleriyle tanıştı. İngiliz yazını, tüm eserlerinde hissedilir bir etki bırakmıştır. 1788’den itibaren Brunswick Dükü’nün sarayında hizmet eden Constant, sarayda nedimelik yapan Wilhelmina von Cramm ile kısa süreli bir evlilik yaptı. 1794 yılında Paris’in en önde gelen düşünürlerinin geldiği Paris salonlarından birinin sahibi yazar Germaine de Staël ile tanıştı ve sırılsıklam âşık oldu. Fransız Devrimi’nin terör günlerinde Robespierre’in idamından sonra Constant, ılımlı cumhuriyetçileri destekledi. Constant, Napoléon’un 1799’daki darbesinden sonra bir süre tribünde hizmet etmiş, Napoléon’a muhalefeti yüzünden görevden alınmıştır. Principes de politique (Siyaset İlkeleri, 1806) kitabını yazdığı sırada Madam de Staël ile arası bozulmuş ve Paris’te tanıştığı Charlotte von Hardenberg ile fırtınalı bir aşk yaşamaya başlamıştır. Charlotte ile 1808 yılında evlenen Constant, Almanya’da çeviriler yaptığı ve Cécile romanını yazdığı (ölümünden yıllar sonra yayımlandı) üretken birkaç yıldan sonra Napoléon’un iktidarının zayıflamasıyla Fransa’ya ve siyasete dönme kararı aldı. Otoriter rejimleri sertçe eleştirdiği De l’esprit de conquête et d’usurpation (Fetih ve Gasp Üzerine, 1814) isimli risalesinin ardından Bourbon hanedanı iktidara geldi, bu sürede Constant Principes de politique kitabının kısaltılmış bir halini yayımladı. Constant, Napoléon’un Elba Adası’ndan kaçmasından sonra kısa süreli iktidar döneminde danışman olarak görev yaptığı için itibarını zedelemiştir. Waterloo Muharebesi’nden sonra Fransa’yı terk eden Constant, önce Brüksel’e, sonra Londra’ya gitti, buradayken Adolphe romanını (1816) yayımladı. Constant, 1819 yılında meclise seçildikten sonra Paris’e döndü ve muhalefetteki liberallerin önemli bir sesi oldu; bir yandan da siyaset üzerine gazete yazıları yazdı. Sağlığının kötüleşmesine rağmen din üzerine çalışmalarını bitirdi ve yayımladı. Constant 8 Aralık 1830’da Paris’te hayata gözlerini yumdu; 12 Aralık günü düzenlenen resmî törene yüz bini aşkın insan katıldı. Cenaze alayında tabutunu taşıyan gençler Constant’ın naaşını Panthéon’a götürmek istedilerse de buna izin verilmedi; Constant’ın buraya gömülmesi için mecliste yapılan girişimler de sonuçsuz kaldı. Constant, bugün Paris’teki Père-Lachaise mezarlığında gömülüdür.