Yeniçağ İtalya'sında Müslüman Köleler
Çeviri
Betül Parlak

ISBN
9789750501609

1. baskı - Eylül 2003
644 sayfa


Tükendi

Yeniçağ İtalya'sında Müslüman Köleler

Salvatore Bono

Avrupalı araştırmacılar, -yakın zamana kadar- Batı uygarlığının hiçbir olumsuz özelliği bulunmadığı iddiasını tekrarlamanın alışkanlığı ile, “talancı, soyguncu korsanların Akdeniz’de, yalnızca Cezayir, Tunus, Trablus ve Fas’tan çıktığını” ileri sürüyorlardı. Bu tezi çürütecek -‘özkaynaklarımıza’ dayanan sınırlı araştırmalar dışında- çok fazla sayıda ve yeterli yerli bilimsel çalışma da yok maalesef.

Avrupalı araştırmacılar, -yakın zamana kadar- Batı uygarlığının hiçbir olumsuz özelliği bulunmadığı iddiasını tekrarlamanın alışkanlığı ile, “talancı, soyguncu korsanların Akdeniz’de, yalnızca Cezayir, Tunus, Trablus ve Fas’tan çıktığını” ileri sürüyorlardı. Bu tezi çürütecek -‘özkaynaklarımıza’ dayanan sınırlı araştırmalar dışında- çok fazla sayıda ve yeterli yerli bilimsel çalışma da yok maalesef. Buna bir de, bazı çevreler tarafından imanla paylaşılan Oryantalistlere karşı güvensizlik hissiyatımız eklenince, bilgi eksiğimiz uçuruma dönüşür. Ordinaryüs Profesör Salvatore Bono, Batı dünyasında da çok az sorgulanmış bu tabuyu -şimdiye kadar erişilmemiş Vatikan gizli belgeleri de dahil- bütün Batı kaynaklarını inceleyerek yıkıyor. Bir yandan devlet tarafından örgütlenen ve desteklenen korsanlıkla (Osmanlı’nın Garp Ocakları gibi) bireysel soyguncu pirat’ların farkını ortaya koyarken; diğer yandan da Müslüman limanlarında sadece Hıristiyan kölelerin bulunduğu tezini çürüterek, 15-18. yüzyıllarda İtalya’da onbinlerce Müslüman kölenin kullanıldığını belgelere dayanarak ispatlıyor. Ünlü İtalyan tarihçi Salvatore Bono’nun titiz ve de ayrıntılı bir çalışmanın eseri olan bu kitabı, ortaya çıkardığı yeni belgelerle Türklerin Akdenizliliği meselesine yeni bir ufuk kazandırıyor.
Kitabın Adı
Yeniçağ İtalya'sında Müslüman Köleler
ISBN
9789750501609
Orijinal Adı
Schiavi Musulmani Nell'italia Moderna
Yayın No
İletişim - 927
Dizi No
Tarih - 25
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
644 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
455 gr
Baskı
1. baskı - Eylül 2003
Yazar
Salvatore Bono
Çeviren
Betül Parlak
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Suat Aysu
Düzelti
Serap Yeğen
Kapak Resmi
Giorgio Vassari
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Salvatore Bono

1932'de Trablusgarp'ta doğdu. Perugia Üniversitesi Siyasal bilimler Fakültesi'nde Tarih ve Afrika- Asya Ülkeleri Kurumları Ordinaryüs Profesörü; SIHMED Başmanı; aynı zamanda gazeteci ve yazar.Etiketler: #avrupa tarihi, #tarih