Türkiye ve Balkan Yahudileri Tarihi
Çeviri
Ayşe Atasoy

ISBN
9789754709230

4. baskı - Kasım 2014
463 sayfa


48,00 TL
38,40 TL

Türkiye ve Balkan Yahudileri Tarihi

14.-20. yüzyıllar
Aron Rodrigue, Esther Benbassa

Elinizdeki kitap, bir Yahudi cemaatinin tarihini hikâye ediyor. Esther Benbassa ve Aron Rodrigue, Ortaçağ’ın sonunda İspanya’dan sürüldükten sonra Balkanlar, Anadolu ve Yakındoğu’da yerleşip bu topraklar üzerinde yeni bir Yahudi İspanyol kültür alanı oluşturan Sefaradların, Nazi Soykırımı dahil, bugüne kadar geçen beş asırlık zaman dilimindeki tarihlerini inceliyorlar.

Elinizdeki kitap, bir Yahudi cemaatinin tarihini hikâye ediyor. Esther Benbassa ve Aron Rodrigue, Ortaçağ’ın sonunda İspanya’dan sürüldükten sonra Balkanlar, Anadolu ve Yakındoğu’da yerleşip bu topraklar üzerinde yeni bir Yahudi İspanyol kültür alanı oluşturan Sefaradların, Nazi Soykırımı dahil, bugüne kadar geçen beş asırlık zaman dilimindeki tarihlerini inceliyorlar. Sefaradların yönetimle kurdukları ilişkileri, sosyal konumlarını ve diğer etnik gruplarla ortak çıkar ile rekabet arasında gidip gelen ilişkilerini ele alıyorlar. Ayrıca eğitim, kültür, dinî ritüeller gibi konularda getirilen cemaatçi düzenlemelerin üzerinde duruyor ve grubun kimliğini oluşturan iki unsurun, Yahudiliğin ve Sefaradlığın içiçe gelişmelerini gösteriyorlar. Benbassa ve Rodrigue, uzun yıllardır sürdürdükleri araştırmalara dayanan bu kitapta, Yahudi tarihi içinde ihmal edilmiş bir grup olan Sefarad Yahudilerinin tarihini nesnel bir gözle ve somut gerçeklere dayanarak anlatırken, genelgeçer bir inandırıcılık kazanmış “İspanyol altın çağı” veya “Osmanlı misafirperverliği” gibi tarihî mitlerin doğruluğunu da sorguluyorlar. Bu kitap bugüne dek pek çok dile çevrilmiş ve bir klasik haline gelmiştir.
Kitabın Adı
Türkiye ve Balkan Yahudileri Tarihi
Alt Başlık
14.-20. yüzyıllar
ISBN
9789754709230
Orijinal Adı
Juifs des Balkans
Yayın No
İletişim - 742
Dizi No
Tarih - 14
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
463 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
335 gr
Baskı
4. baskı - Kasım 2014 (1. baskı - Eylül 2001)
Yazar
Aron Rodrigue, Esther Benbassa
Editör
Bahar Siber
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Çiğdem Dilbaz
Düzelti
Serap Yeğen
Dizin
M. Cemalettin Yılmaz
Yayına Hazırlayan
Rıfat N. Bali
Çeviren
Ayşe Atasoy
Cilt
Sena Ofset
Baskı
Sena Ofset

Aron Rodrigue

Standford Üniversitesi'nde tarih profesörüdür ve Eva Chernov Lokey Yahudi Bilimleri Kürsüsü'nün başındadır. Osmanlı ve Fransız Yahudileri uzmanıdır.


Esther Benbassa

Esther Banbassa Ecole Pratique des Hautes Etudes, Sorbonne, Paris’de çağdaş yahudi tarihi profesörüdür. Osmanlı ve Fransız yahudileri uzmanıdır.