Tek Yatakta İki Kişi
Çeviri
Z. Canan Özatalay

ISBN
9789750520044

1. baskı - Temmuz 2016
199 sayfa


21,50 TL
17,20 TL

Tek Yatakta İki Kişi

Geceleyin Yaşanan Tatlı Savaş
Jean-Claude Kaufmann

Jean-Claude Kaufmann Tek Yatakta İki Kişi’de, eşlerin yatakta karşı karşıya kaldıkları kişisel konfor arzusu ile yakınlık ve şefkat ihtiyacı arasındaki sürekli karşıtlığın izini sürüyor.

Yatak odamız ve yatağımız, hayatımızın yaklaşık yarısını geçirdiğimiz en mahrem mekânımız. Yorgun bir günün sonunda yorganın altına girip dinlendiğimiz, huzur bulup gevşediğimiz, ertesi gün için güç topladığımız bir sığınak, tazelenmeyi ve yenilenmeyi temsil eden neredeyse kutsal bir alan. Ancak çoğu zaman bu kutsal alanı bir başkasıyla, yani eşimizle paylaşırız. Onu ne kadar sevsek, ortak hayatımıza ne kadar değer versek de, bazen varlığı çeşitli sıkıntılar doğurur. Sevdiğimizin kimi alışkanlıkları keyfimizi kaçırır, hatta kimi zaman uykumuzu bölerek gecemizi kâbusa çevirir.

Geceleyin sıcak basanlar ve üşüyenler; uykusunda konuşanlar, kıpırdayanlar, tekme atanlar ve hiç hareket etmeden kalıp gibi uyuyanlar; yatağın tamamına yayılanlar ve bir köşeye sıkışmak zorunda kalanlar; horlayanlar ve en ufak bir sesle uykusu bölünenler…Peki birlikte uyuyan kişilerin bu farklı alışkanlıkları bir araya getirip ortak bir uyum geliştirmeleri nasıl mümkün olur? Bu uyum geliştirilemediğinde, eşlerin ayrı yataklarda, hatta gerekirse ayrı odalarda yatması çözüm müdür? Bu sözde “çözüm”, ilişkiyi nasıl etkiler? Eşler rahat ve deliksiz bir gece uykusu ile sevgilinin sıcaklığı arasında bir tercihte bulunmaları gerektiğinde dengeyi nasıl kurarlar?

Jean-Claude Kaufmann Tek Yatakta İki Kişi’de, eşlerin yatakta karşı karşıya kaldıkları kişisel konfor arzusu ile yakınlık ve şefkat ihtiyacı arasındaki sürekli karşıtlığın izini sürüyor. Çok sayıda tanıklık ışığında, yatakta yaşanan uyumun ya da uyumsuzluğun, ilişkinin genelini nasıl belirlediğini tartışıyor. Yazar, her gece yataklarımızda yaşanan “tatlı savaş”ta, bizi kendi alışkanlıklarımızı gözden geçirmeye davet etmeyi de ihmal etmiyor…

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Tek Yatakta İki Kişi
Alt Başlık
Geceleyin Yaşanan Tatlı Savaş
ISBN
9789750520044
Arka Kapak
Un lit pour deux: La tendre guerre
Yayın No
İletişim - 2343
Dizi No
Psykhe - 18
Alan
Psikoloji
Sayfa Sayısı
199 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Temmuz 2016
Yazar
Jean-Claude Kaufmann
Çeviren
Z. Canan Özatalay
Editör
Bahar Siber
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Burçin Gönül
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Jean-Claude Kaufmann

1948’de Rennes’de doğdu. 1977’de CNRS’e (Centre National de la recherche scientifique - Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi) girdi. Halen aynı kurumda sosyolog; uzmanlık alanları olan gündelik hayat, çift ilişkileri ve kimlik konularında çalışmalarını sürdürüyor. Kitapları dünya çapında on beş dile çevrilen Kaufmann, eşi ve iki çocuğuyla birlikte Bretagne’da yaşıyor.