Tarih Savunusu
Çeviri
Ali Berktay

ISBN
9789750512278

3. baskı - Nisan 2018
221 sayfa


31,00 TL
24,80 TL

Tarih Savunusu

Veya Tarihçilik Mesleği
Marc Bloch

Annales ekolünün kurucularından Marc Bloch’un “tarihçilik”in mahiyetine dair kaleme aldığı bu eser, tarihin “ne” olduğu üzerine de 20. yüzyılda yazılmış birkaç önemli başlıktan biri olma sıfatını hakkıyla taşıyor.

 Marc Bloch’un ölümünden sonra ilk defa Lucien Febvre tarafından yayımlanan Tarih Savunusu veya Tarihçilik Mesleği, tarih eğitimi, “tarihçilik mesleği” ya da sadece tarih merakını gidermek açısından okunması gereken bir başyapıt. Annales ekolünün kurucularından Marc Bloch’un “tarihçilik”in mahiyetine dair kaleme aldığı bu eser, tarihin “ne” olduğu üzerine de 20. yüzyılda yazılmış birkaç önemli başlıktan biri olma sıfatını hakkıyla taşıyor. El yazması nüshasından faydalanılarak notlanan ve orijinaline sadık kalınarak yayına hazırlanan bu kitap, Jacques Le Goff’un önsözünün rehberliğinde yolu tarihle kesişen herkes için eşi bulunmaz bir kaynak oluşturuyor. 

“Yarım kalmış bu kitap eksiksiz bir tarih eylemidir.”

JACQUES LE GOFF

 
“‘Baba, tarih ne işe yarar, bana açıklasana.’ Beni yakından ilgilendiren bir delikanlı, birkaç yıl önce tarihçi babasına bunu soruyordu. Okuyacağınız kitap hakkında, bu soruya verdiğim cevap diyebilmek isterdim. Çünkü bir yazar için, hem akademisyenlere hem de ilkokul öğrencilerine aynı üslupla seslenmeyi biliyor, denmesinden daha büyük bir iltifat düşünemiyorum. Ama böylesine yüksek düzeyde bir basitlik sadece az sayıda seçilmiş kişinin ayrıcalığıdır.”
 
MARC BLOCH
 
 
 


Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Tarih Savunusu
Alt Başlık
Veya Tarihçilik Mesleği
ISBN
9789750512278
Orijinal Adı
Apologie pour l'histoire ou Métier d'historien
Yayın No
İletişim - 1901
Dizi No
Tarih - 81
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
221 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
185 gr
Baskı
3. baskı - Nisan 2018 (1. baskı - Ağustos 2013)
Yazar
Marc Bloch
Çeviren
Ali Berktay
Editör
Güneş Akkor
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Nurgül Şimşek
Düzelti
Melek Özmüş
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Marc Bloch

1886’da Lyon’da doğdu. Lucien Febvre ile birlikte Annales ekolünü kurdu. İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudi olduğu için Paris’ten kaçmak yerine Fransız yeraltı direniş örgütüyle birlikte Nazilere karşı savaştı. 1944 yılında Gestapo tarafından öldürüldü. Başlıca eserleri: Tarih Savunusu veya Tarihçilik Mesleği ve Feodal Toplum’dur. Savaş ve direniş dönemi anılarıyla bilimsel eserlerinin bir bölümü L’Histoire, la Guerre, la Résistance’da (1176 sayfa, Gallimard, 2006) bir araya getirildi.