Sosyalizm Fikri
Çeviri
Cem Şentürk

ISBN
9789750521072

1. baskı - Kasım 2016
144 sayfa


18,00 TL
14,40 TL

Sosyalizm Fikri

Bir Güncelleme Denemesi
Axel Honneth

Frankfurt Okulu/Eleştirel Teori geleneğinin son kuşağının temsilcisi Axel Honneth, bu kitapta sosyalizm fikrini canlandırmanın yolunu tartışıyor.

“Temel fikrini, kökleri erken sanayi çağına dayanan düşünsel kalıptan yeterince kararlı biçimde sıyırarak yeni toplumsal teorik çerçevelere taşıyabilmesi halinde, sosyalizmde hâlâ canlı bir kıvılcımın saklı olduğunu kanıtlamaya çalışacağım.”

Sovyetler Birliği’nin çöküşüyle sosyalizmin tarihsel olarak “bittiği” iddialarının dillendirilmesinin üzerinden çeyrek yüzyılı aşkın zaman geçti; sosyalizmin en azından fikri, hâlâ yaşıyor. Frankfurt Okulu/Eleştirel Teori geleneğinin son kuşağının temsilcisi Axel Honneth, bu kitapta sosyalizm fikrini canlandırmanın yolunu tartışıyor. Günümüzde sosyalizm seçeneğini yeniden gündeme getirme çabasının bir kolunu, “sıcakkanlı” bir arayış oluşturuyor. Bu arayış, yenilenmenin kaynağını, son yılların anti-kapitalist protesto ve ayaklanma hareketlerinin dinamiğinde görüyor. Axel Honneth ise bu arayışta “serinkanlı” kolu temsil ediyor. O, sosyalizmin teorik öncüllerini temelden sorgulamaktan yana. Bunun için, geleneksel sosyalizmin sanayi toplumunun gerçekliğine bağlı paradigmasından çıkması gerektiğini düşünüyor. Honneth’in arayışı, liberalizmi –içinden- aşma perspektifiyle birleşiyor.


“Mirası kurtarma” değil, yeniden tarif etme çabası…

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Sosyalizm Fikri
Alt Başlık
Bir Güncelleme Denemesi
ISBN
9789750521072
Orijinal Adı
Die Idee des Sozialismus
Yayın No
İletişim - 2393
Dizi No
Politika - 152
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
144 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Kasım 2016
Yazar
Axel Honneth
Çeviren
Cem Şentürk
Editör
Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Kerem Ünüvar
Dizin
Emre Bayın
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Axel Honneth

1949 doğumlu. Felsefe, sosyoloji ve Alman dil-kültür-edebiyat tarihi öğrenimi gördü. Berlin, Frankfurt ve Columbia üniversitelerinde çalıştı. 2001’den itibaren, “Frankfurt Okulu” olarak bilinen Goethe Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nün yöneticisidir. Marksist düşünce geleneği ve Habermas’la temas içinde, Hegel ve Mead’e dayanarak “tanınma” kavramı etrafında bir sosyal felsefe ve ahlâk politikası tartışmasını geliştirmeye devam etmektedir. Temel eserlerinden Tanınma Uğruna Mücadele Türkçeye çevrilmiştir (çev. Özgür Aktok, İthaki Yayınları, İstanbul 2016).