Para İle Akraba
Çeviri
Aksu Bora

ISBN
9789754707175

3. baskı - Haziran 2015
237 sayfa


33,00 TL
26,40 TL

Para İle Akraba

Kentsel Türkiye'de Kadın Emeği
Jenny B. White

Para ile Akraba, Amerikalı doçent Jenny B. White’in Türkiye’de yaptığı bir “alan çalışması”nın eseri. Türkiye’de örneklerine sıkça rastlamadığımız bu çalışma, İstanbul’un gecekondu mahallelerindeki ucuz ve feda edilebilir kadın emeği ile bu emeğin yarattığı küçük çaplı üretimi ve de ortaya çıkardığı sosyal ve ekonomik ilişkileri inceliyor.

Para ile Akraba, Amerikalı doçent Jenny B. White’in Türkiye’de yaptığı bir “alan çalışması”nın eseri. Türkiye’de örneklerine sıkça rastlamadığımız bu çalışma, İstanbul’un gecekondu mahallelerindeki ucuz ve feda edilebilir kadın emeği ile bu emeğin yarattığı küçük çaplı üretimi ve de ortaya çıkardığı sosyal ve ekonomik ilişkileri inceliyor. Emek ve güç ilişkilerinin kuruluşunda cinsiyet ve akrabalık ideolojisinin oynadığı rolün ortaya konulduğu bu titiz araştırmada Jenny B. White, kız evlat, eş, anne ve komşu gibi “roller”in sömürüye dayalı kapitalist ilişkilerin üzerini nasıl örttüğünü de açığa çıkarıyor. Para ile Akraba, sömürü ile dayanışmanın birlikte varolduğu üretim ilişkilerini, toplumsal cinsel kimliğinin oluşumunu ve büyük kentlerdeki kadın emeğini inceleyen önemli bir kaynak eser.

Kitabın Adı
Para İle Akraba
Alt Başlık
Kentsel Türkiye'de Kadın Emeği
ISBN
9789754707175
Orijinal Adı
Money Makes Us Relatives
Yayın No
İletişim - 513
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 81
Alan
Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları
Sayfa Sayısı
237 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
196 gr
Baskı
3. baskı - Haziran 2015 (1. baskı - Şubat 1999)
Yazar
Jenny B. White
Çeviren
Aksu Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Seda Mit
Uygulama
Hasan Deniz
Düzelti
Şerife Ünal
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Jenny B. White

Boston Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nde profesördür. Yüksek lisansını Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde, doktorasını ise Teksas Üniversitesi (Austin) Sosyal Antropoloji Bölümü’nde tamamlamıştır. Türkiye’ye ilk kez 1970’lerin ortasında Hacettepe’de eğitim görmek üzere gelen White, o günden beri Ankara ve İstanbul’da dokuz yıldan fazla yaşamıştır. Elinizdeki kitabın orijinali, İngiliz ve Amerikan üniversitelerinde, farklı disiplinlerden öğrencilere Türk toplumunu tanıtma amacı taşıyan derslerde okutulmaktadır. White, Türkiye’de toplumsal cinsiyet, politik mobilizasyon, emek, enformel sektör ve politik İslam üzerine çalışmaktadır. Türkçeye çevrilmiş olan çalışmaları: Para ile Akraba: Kentsel Türkiye’de Kadın Emeği (İletişim, 1999) ve Türkiye’de İslamcı Kitle Seferberliği: Yerli Siyaset Üzerine Bir Araştırma (Oğlak, 2007).