Özel Bir Acı
Çeviri
Zeynep Mercan

ISBN
9789754708011

1. baskı - Şubat 2000
341 sayfa


Tükendi

Özel Bir Acı

Andrew Miller

Andrew Miller oldukça genç, ama bu gençliğine rağmen yazdığı iki kitapla kısa sürede ‘şöhret’e ve ‘para’ya ulaşan bir yazar. 1960’da Bristol’de doğan Miller, halen Paris’te yaşıyor. 1997’de yayımlandığında ülkesi İrlanda ve İngiltere’de kısa sürede çok büyük satış rakamlarına ulaşan Özel Bir Acı başarısının tesadüfi olmadığını, -yine çok kısa sürede- birçok yabancı dilde ve ülkede yayımlanmasıyla gösterdi.

Andrew Miller oldukça genç, ama bu gençliğine rağmen yazdığı iki kitapla kısa sürede ‘şöhret’e ve ‘para’ya ulaşan bir yazar. 1960’da Bristol’de doğan Miller, halen Paris’te yaşıyor. 1997’de yayımlandığında ülkesi İrlanda ve İngiltere’de kısa sürede çok büyük satış rakamlarına ulaşan Özel Bir Acı başarısının tesadüfi olmadığını, -yine çok kısa sürede- birçok yabancı dilde ve ülkede yayımlanmasıyla gösterdi. Yayımlandığı ilk yılı bir de ödül alarak kapatan bu ilginç roman, İngiltere’nin en itibarlılarından biri olan James Tait Black Ödülü’nü kazandı. Özel Bir Acı geçtiğimiz yılı da boş geçirmedi; bu kez yazarına hem para hem de bir ödül daha kazandırdı: Edebiyat dünyasının en çok para kazandıran ödüllerinden biri olan IMPAC Dublin Edebiyat Ödülü 100.000 sterlin eşliğinde Andrew Miller’a verildi.
Romanın kahramanı James Dyer 18. yüzyılda, bütün Avrupa’yı saran dondurucu soğukların hayatı felç ettiği bir kış günü dünyaya gelir. Her türlü fiziksel ve duygusal acıya karşı duyarsız olan Dyer, bu özelliğini keşfedip onu sirklerde gösterilere çıkarmak, türlü hilkat garibeleriyle birlikte sergilemek isteyenlerin elinden kurtulup, okumayı ve sonunda cerrah olmayı başarır. Yarattığı atmosferi, başarılı üslûbu ve olağanüstü bir kurguya dayanan olaylar örgüsüyle bugüne dek kazandığı başarıları fazlasıyla hakkeden roman, arkaplanında felsefi boyutlarıyla “ahlâk” kavramını sorguluyor. Özel Bir Acı, sırtını tarihe dayararak, insanlığı ve dünyayı “acı”yla anlamayı ve anlatmayı deneyen çok özel bir roman.
Kitabın Adı
Özel Bir Acı
ISBN
9789754708011
Orijinal Adı
Ingenious Pain
Yayın No
İletişim - 619
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 132
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
341 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
257 gr
Baskı
1. baskı - Şubat 2000
Yazar
Andrew Miller
Çeviren
Zeynep Mercan
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Can Belge
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Andrew Miller

1960'ta Bristol'de doğdu. Hollanda, İspanya ve Japonya'da çalıştı. 1997'de yayımlanan Özel Bir Acı (İletişim, 2000) yirmiden fazla dile çevrildi ve yazara James Tait Black Memorial Prize ile 1993 Uluslararası IMPAC Ödülü'nü kazandırdı. Kazanova yazarın ikinci romanıdır.Andrew Miller

Tüm Andrew Miller kitaplarını görmek için tıklayınız.