Osmanlı Şehzadesi Cem Sultan
Çeviri
Işık Ergüden

ISBN
9789750503641

1. baskı - Aralık 2006
192 sayfa


Tükendi
Philipine Helene de Sassenage'ın Âşığı

Osmanlı Şehzadesi Cem Sultan

Dauphine Tarihi
Guy Allard

Cem Sultan, gerek kişiliği gerekse aktörü olduğu olaylar itibariyle döneminin ilginç bir şahsiyeti olarak Doğu'nun ve Batı'nın tarihyazımında yerini almıştır. Zeki, entelektüel, sevilen bir kişilik olan Cem, babası II. Mehmed'in ölümünün ardından ağabeyi II. Bayezid'e karşı giriştiği taht mücadelesini kaybedince Batı'ya sığınmıştı.

Cem Sultan, gerek kişiliği gerekse aktörü olduğu olaylar itibariyle döneminin ilginç bir şahsiyeti olarak Doğu'nun ve Batı'nın tarihyazımında yerini almıştır. Zeki, entelektüel, sevilen bir kişilik olan Cem, babası II. Mehmed'in ölümünün ardından ağabeyi II. Bayezid'e karşı giriştiği taht mücadelesini kaybedince Batı'ya sığınmıştı. Önce Rodos'a, daha sonra Fransa'ya geçen Cem'e, kimileri tutsak ve rehin gözüyle, kimileriyse Osmanlı tahtının varisi bir 'konuk' gözüyle bakmıştır. Ama felsefeye, sanata, şiire karşı ilgisi olan bu genç şehzadeye Batılıların sevgi ve saygı duyduğu, keza Cem'in de kültürünün ve kendinden emin tavrının verdiği güçle bu topraklarda kendini yabancı hissetmediği bir gerçektir.
Guy Allard'ın 1673 tarihli eseri, Batılıların "Zizimi" dediği Cem'in yaşamından bir bölüm aktaran bir tür romans, tarihî gerçeklere dayanan bir anlatıdır. Cem'in Fransa'da Sassenage Şatosu'nda kalırken Baron'un kızına duyduğu aşkı eksen alan metin, aşkı uğruna saltanat iddialarından vazgeçmeye kadar varmış Cem'in ağzından mücadelelerinin ve Fransa'daki yaşamının anlatılması açısından önemli olduğu kadar Yeniçağ Fransa'sındaki soylu ve aristokrat hayatlara yakından bakmayı sağlayan, bir tür aşk ve serüven romansı olarak da okunabilir. Fransa'da hâlâ dillere destan bir aşkın hikâyesi...

 

Üst Başlık
Philipine Helene de Sassenage'ın Âşığı
Kitabın Adı
Osmanlı Şehzadesi Cem Sultan
Alt Başlık
Dauphine Tarihi
ISBN
9789750503641
Orijinal Adı
Zizimi, prince ottoman, amoureux de Philipine Helene de Sassenage histoire dauphinoise
Kapak
Cem Sultan minyatürü
Yayın No
İletişim - 1198
Dizi No
Tarih - 41
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
192 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
164 gr
Baskı
1. baskı - Aralık 2006
Çeviren
Işık Ergüden
Editör
Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Yazar
Guy Allard
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Guy Allard

Guy Allard (1635-1715) Grenoble parlamento başkanı, avukat, kral danışmanı ve ünlü Dauphiné tarihçisi.