Okulda Şiddet
Çeviri
İsmail Yerguz

ISBN
9789750506543

1. baskı - Mart 2009
334 sayfa


Tükendi

Okulda Şiddet

Küresel Bir Tehdit
Eric Debarbieux

Okul ortamında şiddet bütün dünyayı meşgul eden bir konu. Ve maalesef ne siyaseten ne eğitimle bu meselenin üzerine gereğince gidilmediği için, okulda şiddet artık dünyanın kültürel geleceğini de tehdit ediyor. Okulda şiddet ve ergen problemleri konularında uzmanlaşan Éric Debarbieux, farklı sosyoekonomik ölçeklerdeki ülkelerde yaşanan şiddet örneklerini, hem sayısal verilere hem de kişisel deneyimine dayanarak ele alıyor bu kitapta.

 

Okul ortamında şiddet bütün dünyayı meşgul eden bir konu. Ve maalesef ne siyaseten ne eğitimle bu meselenin üzerine gereğince gidilmediği için, okulda şiddet artık dünyanın kültürel geleceğini de tehdit ediyor. Okulda şiddet ve ergen problemleri konularında uzmanlaşan Éric Debarbieux, farklı sosyoekonomik ölçeklerdeki ülkelerde yaşanan şiddet örneklerini, hem sayısal verilere hem de kişisel deneyimine dayanarak ele alıyor bu kitapta. Sık rastlanan ama üzerinde durulmayan küçük çaplı şiddet olaylarından, daha nadir görülen cinayet ve katliamlara kadar, konuyu Avrupa, Amerika ve Afrika’daki örnekleriyle inceliyor.

Debarbieux’nün bu kitapla yapmak istediği, eğitim görevlilerinden siyasi sorumlulara yahut sade vatandaşa kadar herkese bu olguyu  bütün boyutlarıyla anlatmak. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Kayaalp, bu kitaba yazdığı önsözde gelir dağılımı dengesizliğinin okulda şiddetin önemli bir kaynağı olduğunu vurguluyor ve Debarbieux’nün çalışmasının bu açıdan ülkemize ilişkin öngörülerde bulunmaya yardımcı olduğunu belirtiyor. Yoğun iç göç, metropol okullarındaki yığılma, sorumluların kayıtsızlığı, Türkiye’de de okulda şiddet potansiyelini kaçınılmaz olarak büyütüyor. Okullarımızda şiddetin yaygın hale gelmesini istemiyorsak, bu kitaptan hepimizin alacağı bir şeyler var.

 

 

Kitabın Adı
Okulda Şiddet
Alt Başlık
Küresel Bir Tehdit
ISBN
9789750506543
Orijinal Adı
Violence à l’école: un défi mondial?
Yayın No
İletişim - 1371
Dizi No
Bugünün Kitapları - 117
Alan
Sosyoloji, Antropoloji
Sayfa Sayısı
334 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
273 gr
Baskı
1. baskı - Mart 2009
Yazar
Eric Debarbieux
Önsöz
Egide Royer
Türkçe Baskıya Önsöz
Levent Kayaalp
Çeviren
İsmail Yerguz
Editör
Can Belge
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Eric Debarbieux

Bordeaux Üniversitesi’nde eğitim bilimi profesörü ve felsefe doktoru. Okulda şiddet ve ergenlik dönemindeki çocuklar üzerine birçok çalışması var. Ayrıca, Uluslararası Okulda Şiddet Gözlemevi’nde yönetici.