Milliyetçilikler ve Faşizmler
Çeviri
Çiğdem Canan Dikmen

ISBN
9789750507519

2. baskı - Şubat 2017
263 sayfa


35,50 TL
28,40 TL

Milliyetçilikler ve Faşizmler

Fransa, İtalya ve Almanya Örnekleri
Stefan Breuer

Büyük burjuvazinin bir reaksiyonu mu, küçük burjuvazinin isyanı mı? Çökmekte olan kapitalizmin ifadesi mi, kapitalizmin modernleşmesinin bir aracı mı? Başlı başına bir ideolojisi olan, ancak bunun kavranmasıyla anlaşılabilecek bir düşünce akımı mı? Milliyetçiliğin bir türü mü yoksa açık ve net şekilde “ırkçılık” mı? Milliyetçilikle bağlantısının boyutları hangi ölçülerde?

Büyük burjuvazinin bir reaksiyonu mu, küçük burjuvazinin isyanı mı? Çökmekte olan kapitalizmin ifadesi mi, kapitalizmin modernleşmesinin bir aracı mı?
Başlı başına bir ideolojisi olan, ancak bunun kavranmasıyla anlaşılabilecek bir düşünce akımı mı? Milliyetçiliğin bir türü mü yoksa açık ve net şekilde “ırkçılık” mı? Milliyetçilikle bağlantısının boyutları hangi ölçülerde?..
Bunlar ve benzeri sorulardan yola çıkan Stefan Breuer, milliyetçiliği ve faşizmi Fransa, İtalya ve Almanya örnekleri üzerinden inceleyerek milliyetçiliğin işlev değişiminden faşist partilerin araçlarına, örgüt yapısına ve hedeflerine; Fransız milliyetçilerinden ultra-milliyetçiliğe; İtalya’da faşizmin beslendiği kaynaklardan olan sendikalizm ve fütürizmden Almanya’da Nazilere ve “völkisch milliyetçiliğe” uzanan kapsamlı bir inceleme sunuyor. 
Aynı zamanda milliyetçi ideolojik yapıların taşıyıcısı, ulus-devletlerin dünyadaki yerini güvence altına almaya ve kudretini artırmaya çabalamış olan milliyetçi stratejilerin motoru durumunda olan faşizmin sosyal-ekonomik, dinî hatta entelektüel alanlardan doğan menfaatlerde boy verdiğini ortaya koyan Breuer, faşist partilerde ortak bir “dünya görüşü” yokluğunun ve “karizmanın” belirleyiciliğinin de altını çiziyor.
Milliyetçilik ve faşizm arasındaki değişken ve gerilimli ilişkileri ortaya koyan, insanlık tarihinde korkunç sonuçlar doğurmuş bir anlayışı daha yakından tanımak ve anlamak isteyen herkes için önemli bir başvuru kaynağı…


Dervis Aydin Akkoc'un "'Sahipsiz kavramlar ulkesi'nde fasizm ve milliyetcilik" adli yazisi icin tiklayin.

Milliyetçilikler ve Faşizmler'in İçindekiler ve Giriş bölümlerini okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Milliyetçilikler ve Faşizmler
Alt Başlık
Fransa, İtalya ve Almanya Örnekleri
ISBN
9789750507519
Orijinal Adı
Nationalismus und Faschismus - Frankreich, Italien und Deutschland im Vergleich
Yayın No
İletişim - 1494
Dizi No
Politika - 87
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
263 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
216 gr
Baskı
2. baskı - Şubat 2017 (1. baskı - Haziran 2010)
Yazar
Stefan Breuer
Çeviren
Çiğdem Canan Dikmen
Editör
Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Oben Üçke
Dizin
Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Stefan Breuer

1948'de Almanya'nın Eisenach kentinde doğdu. Siyaset bilimi, tarih ve felsefe öğrenimi alan Breuer, daha ziyade düşünce ve fikir tarihi üzerine çalışmalar yaptı. Önde gelen Max Weber araştırmacılarından biri olmasının yanı sıra, sağ politikanın tarihi hakkındaki çalışmalarıyla da dikkat çekti. Sosyoloji profesörü olan Breuer halen Hamburg Üniversitesi'nde görev yapmaktadır.