Medyakronik
ISBN
9789754707021

1. baskı - Ekim 1998
256 sayfa


Tükendi

Medyakronik

Kürşat Bumin

Medyanın gündelik hayatımızdaki ağırlığı günden güne artıyor, bildiğiniz gibi. Emekleme devresini henüz geçen televizyon kanalları çoğalıyor, sahipleri el değiştiriyor, gazetecilik- televizyonculuk içiçe geçiyor, tekelleşmeler, “angaje” yayın politikaları, “ideolojik” gazeteler ve televizyonlar gitgide yaygınlaşıyor, “düzgün” haber okumak veya seyretmek günden güne güçleşiyor.

Medyanın gündelik hayatımızdaki ağırlığı günden güne artıyor, bildiğiniz gibi. Emekleme devresini henüz geçen televizyon kanalları çoğalıyor, sahipleri el değiştiriyor, gazetecilik- televizyonculuk içiçe geçiyor, tekelleşmeler, “angaje” yayın politikaları, “ideolojik” gazeteler ve televizyonlar gitgide yaygınlaşıyor, “düzgün” haber okumak veya seyretmek günden güne güçleşiyor. Bu ortam doğal olarak “tepki”sini de yaratmış durumda. Medyanın çarpıklığını, düzeysizliğini, ilkesizliğini, angaje oluşunu eleştiren, ti’ye alan yazılar, bu yazılardan oluşan dergiler de yavaş yavaş kurumsallaştı. Ancak Kürşat Bumin’in Yeni Şafak gazetesinde kaleme aldığı medya eleştirilerini bu kategoride değerlendirmek doğru olmaz. Çünkü Bumin, yazılarında sadece medyanın bayağılıklarını teşhir etmekle kalmıyor, gerek felsefî gerek mantıksal düzlemde “medya zihni”ni sorguluyor, okurlarını bilgilendiriyor ve tek gerçeğin “bize gösterilen” olmadığını gerekçeleriyle ortaya koyuyor. Özetle “klasik medya eleştirisi” kategorisine girmeyen, ele aldığı konuyu derinlemesine ele alıp sorgulayan, bilgilendiren ve bunu zaman zaman eğlenceli bir üslûpla yapan yazılarla karşı karşıyayız. Bumin’in, ayrıca bir köşeyazarının -”ideolojik” anlamda- yazdığı gazeteyle “aynı fikirde” olmadan da söz söyleyebileceğinin iyi bir kanıtı olduğunu hatırlatalım.
Kitabın Adı
Medyakronik
ISBN
9789754707021
Yayın No
İletişim - 497
Dizi No
Bugünün Kitapları - 45
Alan
Medya-İletişim
Sayfa Sayısı
256 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
196 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 1998
Yazar
Kürşat Bumin
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Fatoş Gencosman
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Enver Seyfi
Kapaktaki Görsel
Selçuk Demirel
Dizgi
Maraton Dizgievi
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Kürşat Bumin

1947’de Yıldızeli’nde doğdu. AÜ DTCF Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde 10 yıl öğretim üyeliği yaptı. Daha önce Sivil Toplum ve Devlet (Yazko, 1981), Batı’da Devlet ve Çocuk (Alan, 1983), Demokrasi Arayışında Kent 8ayrıntı,1990), Okulumuz, Resmi İdeolijimiz ve Politikaya Övgü (Patika, 1997), Medyakronik (1998) yayımladı. Halen Yeni Şafak gazetesi köşe yazarı, Medyakronik sitesinin editörü ve İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi.Kürşat Bumin

Tüm Kürşat Bumin kitaplarını görmek için tıklayınız.