Mahşerin Dördüncü Atlısı
Çeviri
Selahattin Erkanlı

ISBN
9789754708530

7. baskı - Nisan 2018
286 sayfa


37,00 TL
29,60 TL

Mahşerin Dördüncü Atlısı

Salgın ve Bulaşıcı Hastalıklar Tarihi
Andrew Nikiforuk

Bakteriler ve mikroplar açısından bir dünya tarihi niteliğindeki Mahşerin Dördüncü Atlısı’nda Andrew Nikiforuk, toplumsal hayatın hastalıklarla yakın ilişkisini çevreci bir bakışla inceliyor, dünyamızın en eski sakinleri olan mikro-organizmalarla barış yapmamızı öneriyor.

Veba, kızıl, kızamık, çiçek gibi salgın hastalıklar ve kıtlık, kuraklık gibi felaketler tarih boyunca milyonlarca kişinin ölümüne neden olmuş, yenilmez sanılan orduları durdurmuş, toplumsal ilişkilerimizi, yakınlarımıza, sevgilimize karşı davranışlarımızı biçimlendirmiştir. Ne var ki bu kitlesel ölümler durduk yerde, kendiliğinden başlamamış, salgın hastalıklar davetsiz misafir gibi aramıza girmemiştir; mikropların “kitlesel ölümlere yol açan canavar” rolünü üstlenmeleri için insanlar ellerinden geleni yapmışlar, ölümler başladıktan sonra ise hiçbir şey yapamamışlardır. Bakteriler ve mikroplar açısından bir dünya tarihi niteliğindeki Mahşerin Dördüncü Atlısı’nda Andrew Nikiforuk, toplumsal hayatın hastalıklarla yakın ilişkisini çevreci bir bakışla inceliyor, dünyamızın en eski sakinleri olan mikro-organizmalarla barış yapmamızı öneriyor.

“Modern insan ne kadar uğraşırsa uğraşsın, ne üstorganizmayı yenebilir, ne Dördüncü Atlı’yı kandırabilir, ne de salgınların tarihteki dirençli varlığını inkâr edebilir. Birinci Atlı’nın, Umut’un ebedi nal seslerine de kulaklarını tıkayamaz.”
ANDREW NIKIFORUK

“Sarsıcı, renkli bir eser.”
THE OBSERVER

“Salgın hastalıkların tarihi hakkında olağanüstü bir kitap... Sıradışı ve aydınlatıcı.”
NEW SCIENTIST

Kitabın Adı
Mahşerin Dördüncü Atlısı
Alt Başlık
Salgın ve Bulaşıcı Hastalıklar Tarihi
ISBN
9789754708530
Orijinal Adı
The Fourth Horseman
Yayın No
İletişim - 673
Dizi No
Tarih - 12
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
286 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
237 gr
Baskı
7. baskı - Nisan 2018 (1. baskı - Aralık 2000)
Yazar
Andrew Nikiforuk
Çeviren
Selahattin Erkanlı
Editör
Osman Yener, Elçin Gen
Kapak
Utku Lomlu
Düzelti
Serap Yeğen
Dizin
M. Cemalettin Yılmaz
Kapak Resmi
Albert Dürer
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Andrew Nikiforuk

Andrew Nikiforuk insanlar, çöken ekonomiler ve çevre kirliliği üzerine yazdığı kitaplarla tanınıyor. 1989, 1990 ve 1993’te Kanada Basın Derneği’nin Araştırmacı Gazetecilik Ödülü’nü alan yazar, 1991’de AİDS üzerine bir dizi makale yazmıştır. Ailesiyle birlikte Kanada’da yaşayan yazar, halen kaçırılan kızılderililer ve beyazlar üzerine bir araştırma yapmaktadır..