Korucular
ISBN
9789750517709

1. baskı - Haziran 2015
283 sayfa


34,50 TL
27,60 TL
Devlet ve PKK İkileminde

Korucular

Mehmet Seyman Önder

Nüfuz edilmesi çok zor bir konuda, etkileyici bir durum raporu.

"Kürt halkı arasında vatan haini olarak değerlendiriliyorduk.”

“Koruculuk yaptığımız dönemlerde, toplum bize vatan haini gözüyle bakıyor, bize yaratıkmışız gibi davranılıyordu… aşağılanıyorduk.”

“Biz devletin güvenliğini sağlamak için korucu yapıldık, ancak diğer bölgelerdeki bazı korucuların ihaneti sonrası devlet unsurları, askerlerdense korucu kayıplarını tercih ediyor. Bu da bize kullanıldığımız hissi veriyordu.”

Korucular, “Kürt Meselesi”nin belki “mesele” adını en fazla hak eden konusu; belki en problemli, en zorlu cephesi… Hamidiye Alayları’ndan günümüze uzanan evveliyatıyla ve olası bir çözüm sürecinde çıkaracağı sorunlarla…

Mehmet Seyman Önder, korucuların gerçekliğine güçlü bir ışık tutuyor. Hangi aşiret, hangi yollarla korucu oluyor? Korucuların sosyal portresi nasıldır? Sürdürülebilir bir sistem olarak koruculuk nasıl işliyor? Koruculuğun ekonomisi nedir? Korucular Kürt kimliğiyle nasıl bir ilişki kuruyorlar? Devlete ve PKK’ye bakışları nasıldır? Korucular ne gibi sorunlara yol açtılar, suçlara karıştılar? Düşük yoğunluklu savaş sürecinde, ne gibi değişimlere uğradılar? Koruculuk sisteminin kaldırılması nasıl mümkün olabilir? Nüfuz edilmesi çok zor bir konuda, etkileyici bir durum raporu.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Üst Başlık
Devlet ve PKK İkileminde
Kitabın Adı
Korucular
ISBN
9789750517709
Yayın No
İletişim - 0
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 0
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
283 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
235 gr
Baskı
1. baskı - Haziran 2015
Yazar
Mehmet Seyman Önder
Editör
Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Ümit Bektaş
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Birhan Koçak
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Mehmet Seyman Önder

1980’de Mardin-Kızıltepe’de doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Diyarbakır’da okudu. 1997 yılında Diyarbakır Yunus Emre Lisesi’nden mezun oldu. 2003 yılında Dicle Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji lisans bölümünü bitirdi. 2007 yılında da Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans derecesi aldı. 2003-2005 yılları arasında Diyarbakır’da yerel basın yayın kuruluşlarında muhabir, editör ve haber müdürlüğü görevlerinde bulundu. 2006-2011 yılları arasında da çeşitli özel sektör ve kamu kuruluşlarında sosyolog olarak görev yaptı. Ağustos 2011’de Bingöl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’ne araştırma görevlisi olarak atandı. 2013 yılında da Bingöl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’ne yardımcı doçent olarak atandı.