Karşıt Hafızalar
Çeviri
Hulki Demirel

ISBN
9789750508530

1. baskı - Şubat 2011
112 sayfa


20,50 TL
16,40 TL

Karşıt Hafızalar

Soykırımın Önemi ve Etkisi Üzerine
Dan Diner

Yahudi Soykırımı, yani Holokost, gerçekleştikten ancak onyıllar sonra Batı kamuoyunun kolektif hafızasının yüzeyine çıktı ve yoğun bir hesaplaşmanın konusu oldu. Dan Diner’in bu kitaptaki sorgulamasına yön veren temel sorunun buradan türediği söylenebilir: Nedendi bu gecikme?

Yahudi Soykırımı, yani Holokost, gerçekleştikten ancak onyıllar sonra Batı kamuoyunun kolektif hafızasının yüzeyine çıktı ve yoğun bir hesaplaşmanın konusu oldu. Dan Diner’in bu kitaptaki sorgulamasına yön veren temel sorunun buradan türediği söylenebilir: Nedendi bu gecikme? Peşinden, bir soru daha: Öncesindeki tarih anlatıları Holokost’u dünya savaşının bir tür ‘yan etkisine’ indirgemişken, bu insanlık suçunun eşsiz vahametinin bilincine varıldıktan sonra da bu kez tarihsel ve siyasal bağlam tamamen gözden yitiyor mu? Tarih bilinci açısından bu da tehlikeli değil midir?
Zamanımızın önemli tarihçilerinden Dan Diner, Holokost’un yanı sıra, İkinci Dünya Savaşı ve sonrasının başka hafıza politikalarına da aynı sorunun ışığında eğiliyor. Batı ve Doğu Avrupa’nın Soğuk Savaş çağındaki farklı ‘zamanlarıyla’ ilgili, Batı–dışı dünya ve sömürgecilik karşıtı hareketlerin tarihsel deneyimleriyle ilgili hafıza kırılmalarına bakıyor. Diner’in temel meselesi, 20. yüzyılın büyük insanlık felaketlerini kimlerin ne zaman görüp tanıdığını incelemek, bu büyük mağduriyetlerin tanınmamasının, göz ardı edilmesinin arkasındaki tarihsel bağlamı ve politik zihniyet yapılarını araştırmak. Geçmişle hesaplaşma politikalarının hararetli tartışmalara konu olduğu bir dünyada ufuk açıcı, yol gösterici bir eser.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Karşıt Hafızalar
Alt Başlık
Soykırımın Önemi ve Etkisi Üzerine
ISBN
9789750508530
Orijinal Adı
Gegenläufige Gedächtnisse. Über Geltung und Wirkung des Holocaust
Yayın No
İletişim - 1556
Dizi No
Politika - 91
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
112 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
98 gr
Baskı
1. baskı - Şubat 2011
Yazar
Dan Diner
Çeviren
Hulki Demirel
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Kerem Ünüvar
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Dan Diner

1946’da Münih’te doğdu. Doğu Avrupalı Yahudi bir ailenin çocuğu olarak, İsrail ve Almanya’da yaşadı. Hukuk, Şarkiyat ve sosyal bilimler eğitimi gördü. Tarihçiliğe yöneldikten sonra, Arap tarihi, Avrupa dışı tarihler, Yahudi tarihi ve Almanya tarihi üzerine araştırmalar yaptı. Çalışmalarını Leipzig ve Kudüs üniversitelerinde sürdürmektedir. Çok sayıda kitabı vardır. 2006’da, saygın bir bilimsel ve felsefi ödül olan Ernst Bloch Ödülü’nü almıştır.Dan Diner

Tüm Dan Diner kitaplarını görmek için tıklayınız.