Kapitalizm Demokrasiye Karşı
Çeviri
Şahin Artan

ISBN
9789750501524

1. baskı - Ağustos 2003
344 sayfa


Tükendi

Kapitalizm Demokrasiye Karşı

Tarihsel Maddeciliğin Yeniden Yorumlanması
Ellen Meiksins Wood

Ellen Meiksins Wood’a göre komünizmin çöküşünden sonra Marksizm kuramı ve bu kuram açısından kapitalizmin eleştirisi her zamankinden çok önem kazanmış ve gerekli olmuştur. Günümüzdeki sol entellektüel akımlar, “post-modern” parçalanmışlığa, “farklılıklara”, olasılıklara ve “kimlik politikalarına” vurgu yaparken, bırakın kapitalist sistemin eleştirisini, düşünsel olarak bile kapitalizme hemen hemen hiç yer vermemektedir.

Ellen Meiksins Wood’a göre komünizmin çöküşünden sonra Marksizm kuramı ve bu kuram açısından kapitalizmin eleştirisi her zamankinden çok önem kazanmış ve gerekli olmuştur. Günümüzdeki sol entellektüel akımlar, “post-modern” parçalanmışlığa, “farklılıklara”, olasılıklara ve “kimlik politikalarına” vurgu yaparken, bırakın kapitalist sistemin eleştirisini, düşünsel olarak bile kapitalizme hemen hemen hiç yer vermemektedir. Wood, Kapitalizm Demokrasiye Karşı’da tarihsel maddeciliğin eleştirel programını, onun temel kavramlarını yeniden tanımlayarak canlandırıyor; tarih kuramını orijinal ve yaratıcı biçimde yeniden ele alıyor; toplumsal ilişkiler sistemi ve siyasi iktidar açılarından kapitalizmin özgüllüğünü tanımlıyor. Hem eskiçağ, hem de modern dünyada demokrasi kavramını irdeliyor ve demokrasinin, kapitalizmin koyduğu sınırların ötesine nasıl geçebileceğine ilişkin sorular soruyor.
Kitabın Adı
Kapitalizm Demokrasiye Karşı
Alt Başlık
Tarihsel Maddeciliğin Yeniden Yorumlanması
ISBN
9789750501524
Orijinal Adı
Democracy Against Capitalism
Yayın No
İletişim - 916
Dizi No
Politika - 42
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
344 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
251 gr
Baskı
1. baskı - Ağustos 2003
Yazar
Ellen Meiksins Wood
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Editör
Oya Köymen
Çeviren
Şahin Artan
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Ellen Meiksins Wood

Siyasal bilimler profesörüdür. The Pristine Culture of Capitalism (1991), Peasant- Citizen and Slave (1988) ve Deutscher anısına Ödül'ü kazanan The Retreat from Class kitaplarının yazarıdır.