Kaos İmparatorluğu
Çeviri
Işık Ergüden

ISBN
9789750501340

2. baskı - Nisan 2003
235 sayfa


Tükendi

Kaos İmparatorluğu

Soğuk savaş sonrası dönemde Amerikan tahakkümü karşısında cumhuriyetler
Alain Joxe

Alain Joxe bu kitabında Hobbes, Makyavelli ve Clausewitz’in devlet anlayışlarından yola çıkarak Amerika Birleşik Devletleri’nin bütün dünya üzerindeki egemenliğini sorguluyor. Bu egemenliğin ne kadar askerî, ne kadar ekonomik olduğunu tartışıyor. Amerika Birleşik Devletleri terör karşısında, kesintiye uğrayan barış süreçleri karşısında cezalandırıcı gücünü kullanırken bu süreçlerin kesilme sebeplerini yeteri kadar değerlendiriyor mu?

Alain Joxe bu kitabında Hobbes, Makyavelli ve Clausewitz’in devlet anlayışlarından yola çıkarak Amerika Birleşik Devletleri’nin bütün dünya üzerindeki egemenliğini sorguluyor. Bu egemenliğin ne kadar askerî, ne kadar ekonomik olduğunu tartışıyor. Amerika Birleşik Devletleri terör karşısında, kesintiye uğrayan barış süreçleri karşısında cezalandırıcı gücünü kullanırken bu süreçlerin kesilme sebeplerini yeteri kadar değerlendiriyor mu? Askerî gücünü barışçı bir düzen kurmak yerine düzensizliği yönetmek, kaosu yaymak için mi kullanıyor?
Körfez Savaşı’nın ardından dünyanın birçok bölgesinde ortaya çıkan çatışmalarla ilgili Amerika Birleşik Devletleri’nin stratejisi barışçı bir çözüm bulmaktan ziyade kaosu sürdürmeye yönelik. Alain Joxe bu tehlikeye işaret ediyor ve Avrupalı devletlerin bu olgu karşısında küresel düzeyde örgütlenmeleri gerektiğini belirtiyor. Çünkü Birleşmiş Milletler artık bu konuda yeterli bir örgüt olarak duramıyor karşımızda. Amerika Birleşik Devletleri’nin dayattığı kuralların üzerinde bir uluslararası kanun koyucu olamıyor. Yazar, Amerikan egemenliği karşısında uluslararası hukuku koruyacak bir “Avrupa Cumhuriyeti”nden başka bir çözüm kalmadığını ve bu noktada Fransa’nın “genel bir demokratik egemenlik modeli” olarak çok önemli bir rol üstlenebileceğini söylüyor.

Kitabın Adı
Kaos İmparatorluğu
Alt Başlık
Soğuk savaş sonrası dönemde Amerikan tahakkümü karşısında cumhuriyetler
ISBN
9789750501340
Orijinal Adı
L'Empire du Chaos
Yayın No
İletişim - 888
Dizi No
Bugünün Kitapları - 87
Alan
Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
235 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
179 gr
Baskı
2. baskı - Nisan 2003 (1. baskı - Nisan 2003)
Yazar
Alain Joxe
Çeviren
Işık Ergüden
Editör
Can Belge
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Kapak
Utku Lomlu
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Alain Joxe

Alain Joxe, sosyolog ve strateji sorunları uzmanı. Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales’de müdür ve CIRPES Başkanı (Bariş ve Stratejik İncelemeler Üzerinde Disiplinlerarası Araştırma Merkezi. Eserleri: La Cycle de la Dissuasion (1945-1989), Essai de Strategie Critique (La Decouverte, 1990), Voyage aux Sources de la Guerre (PUF; 1991), L’Amerique Mercenaire. Guerre du Golf et Empire Americain (Stock, 1992).