İzmirli Nine
Çeviri
Müfide Pekin

ISBN
9789754706864

3. baskı - Ekim 1999
164 sayfa


Tükendi

İzmirli Nine

Elsa Hiu

Elsa Hiu bir gazeteci, ayrıca yazar ve de radyo programcısı. Bunlara ilaveten, “Barış ve Türk-Yunan Dostluğu İçin Egeli Gazeteciler Hareketi”nin bir üyesi. “Karşı yaka”da yaşıyor. Ama aklı, gönlü ve de kulağı, “karşı yaka”da doğsa ve büyüse de, “bu yaka”da doğan ninesinin öyküleriyle dolu.

Elsa Hiu bir gazeteci, ayrıca yazar ve de radyo programcısı. Bunlara ilaveten, “Barış ve Türk-Yunan Dostluğu İçin Egeli Gazeteciler Hareketi”nin bir üyesi. “Karşı yaka”da yaşıyor. Ama aklı, gönlü ve de kulağı, “karşı yaka”da doğsa ve büyüse de, “bu yaka”da doğan ninesinin öyküleriyle dolu. 1997 Abdi İpekçi Barış Ödülü’nü kazandığı İzmirli Nine’de bu topraklardan göçmek zorunda kalıp Ege’nin öteki yakasına giden Rumlar’ın ve “burada kalanlar”ın hikâyesini anlatıyor. Ninesinin doğduğu, genç bir kız olarak serpilip büyüdüğü köy olan Yeronda’yı yıllar sonra ziyaret eder, kahramanımız Aryiris. İzi sürülen tarih buruk anılarla doludur, ama bir o kadar da özlem yüklüdür. Aryiris, kafasında bir dolu soruyla “bu topraklar”dan ayrılırken, Ninesi gibi, “geveze şehir” İzmir’den kendisine bir kartpostal yollar. Düşlediği, “bu yaka” da kendisine kartpostal gönderecek bir dostunun olmasıdır...
Kitabın Adı
İzmirli Nine
ISBN
9789754706864
Yayın No
İletişim - 487
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 101
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
164 sayfa
Baskı
3. baskı - Ekim 1999 (1. baskı - Ağustos 1998)
Yazar
Elsa Hiu
Çeviren
Müfide Pekin
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Suat Aysu
Düzelti
Sait Kızılırmak
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Elsa Hiu

1954 Pire doğumlu. Sisam(Samos) adasında büyüdü; halen orada yaşıyor. Ailesi 1922'de Didim'den göç etti. Gazetecilik ve yazarlığın yanı sıra Samos'ta bir yerel radyoda program yapan Hiu "Barış ve Türk-Yunan Dostluğu için Egeli Gazeteciler Hareketi"nin bir üyesi. İzmirli Nine adlı kitabıyla 1997'de Abdi İpekçi Barış Ödülü'nü aldı. Daha çok gençlik öykü ve romanları yazan Elsa Hiu'nun sahneye konmuş tiyatro eserleri de var. Tiyatro oyunlarından ikisi Yunanistan Gençlik Tiyatrosu devlet ödülünü kazandı. Eserlerinde Ege'nin tarihini, Ege halklarının geleneksel yaşam tarzını sergilemekte, barış, dostluk ve halklar arasındaki işbirliği gibi evrensel insani değerleri vurgulamaktadır.