İngiliz Marksist Tarihçiler
Çeviri
Arife Köse

ISBN
9789750504037

1. baskı - Ekim 2009
336 sayfa


41,00 TL
32,80 TL

İngiliz Marksist Tarihçiler

Harvey J. Kaye

Maurice Dobb, Rodney Hilton, Christopher Hill, E.J. Hobsbawm ve E.P.Thompson... Yarattıkları gelenekle çağdaş tarih ve sosyal bilim kuramları arasında özgün bir yer edinen bu isimler 20. yüzyılda Marksist felsefeyi yeniden şekillendirdiler. İngiliz Marksist Tarihçiler bu isimlerle birlikte pek çok önemli kuramcıyı da ele alan kapsamlı bir değerlendirme.

Maurice Dobb, Rodney Hilton, Christopher Hill, E.J. Hobsbawm ve E.P.Thompson... Yarattıkları gelenekle çağdaş tarih ve sosyal bilim kuramları arasında özgün bir yer edinen bu isimler 20. yüzyılda Marksist felsefeyi yeniden şekillendirdiler. İngiliz Marksist Tarihçiler bu isimlerle birlikte pek çok önemli kuramcıyı da ele alan kapsamlı bir değerlendirme.Harvey J. Kaye ayrıntılı bir araştırma ve büyük özenle hazırladığı çalışmasında İngiliz Marksist Tarihçiler’in hepsini düşünsel ürünlerinin öne çıkan yönleriyle inceliyor. Maurice Dobb ve kapitalizme geçiş tartışması;Rodney Hilton’ın feodalizm ve İngiliz köylülüğü çalışmaları; Christopher Hill’in İngiliz Devrimi üzerine düşünceleri; E.J. Hobsbawm’ın işçiler,köylüler ve dünya tarihi görüşü; E.P. Thompson’ın İngiliz işçi sınıfının oluşumu tezi Kaye tarafından ustaca bir araya getirilmiş. Kitapta ayrıca bu grubun tarih görüşü Fransız Annales Okulu gibi diğer güçlü geleneklerle karşılaştırılırken demokratik bir tarih bilincinin ortaya çıkışına yaptıkları yadsınamaz katkı da sunuluyor.

İngiliz Marksist Tarihçiler grubu üzerine yapılan en ayrıntılı ve başarılı incelemelerden biri sayılan bu çalışma entelektüel tarihin geçen yüzyıldaki yansımalarına ilgi duyan tüm okuyucuları heyecanlandıracak. Bu tarihçiler arasında yer alan ve çağımızın en önemli tarihçilerinden biri olan E.J.Hobsbawm’ın “Sunuş”uyla…
 
“Bu kitap 20.yüzyıl Marksizminin tarihine, İngiliz kültürel tarihinin bir dönemine, tarihçilerin ve tarihin nasıl çalıştığının araştırılmasına kalıcı bir katkıdır.”
E.J. HOBSBAWM
 
Kitabın Adı
İngiliz Marksist Tarihçiler
ISBN
9789750504037
Orijinal Adı
The British Marxist Historians. An Introductory Analysis
Yayın No
İletişim - 1423
Dizi No
Politika - 80
Alan
Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
336 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
275 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 2009
Yazar
Harvey J. Kaye
Çeviren
Arife Köse
Editör
Berna Akkıyal
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Nurgül Şimşek
Düzelti
Barış Sağlan
Dizin
Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Harvey J. Kaye

Wisconsin-Green Bay Üniversitesi Tarih ve Toplumsal Araştırma Merkezi’nin başkanıdır. Diğer kitapları şunlardır: The Powers of the Past (1992); The Education of Desire: Marxists and the Writing of History (1992), “Why Do Ruling Classes Fear History?” and Other Questions (1997), Thomas Paine, Firebrand of the Revolution (2000), Are We Good Citizens? Affairs Political, Literary and Academic (2001), Thomas Paine and the Promise of America (2006).