İki Dünya Arasında
ISBN
9789750523151

2. baskı - Şubat 2018
296 sayfa


35,00 TL
28,00 TL
İstanbul’da Dindar Üniversite Gençliği

İki Dünya Arasında

Özlem Avcı

Özlem Avcı’nın, dinî bir cemaat veya tarikatla doğrudan ya da dolaylı biçimde bağlantısı olmuş; büyük kısmı söz konusu ilişkiyi devam ettiren 60 üniversite öğrencisiyle yaptığı derinlemesine görüşmeler, Türkiye’de dindar üniversite gençliğinin ciddi bir portresini çiziyor.

“…Bazen bizim uzaydan gelmiş olduğumuza inandıklarını düşünüyorum; bakışlarıyla, sözleriyle ve bize karşı önyargılı tavırlarıyla…”

“Aynı düşünce biçimine, yaşam tarzına ve dindarlık ölçüsüne sahip olduğunuz kişileri çok büyük kalabalıklar içinde hemen ayırt edebilirsiniz. Öyle somut görünümlere, sembolik araçlara da ihtiyacınız yoktur aslında. İlk göz teması, selamlaşma ya da kullanılan tek bir sözcükle bile bunu hemen anlayabilirsiniz.”

“…sizin bildiklerinizi ve daha da fazlasını biliyoruz. Peki, sizin bizden, bizim inancımızdan, dinî bilgilerimizden haberiniz var mı?”

Özlem Avcı’nın, dinî bir cemaat veya tarikatla doğrudan ya da dolaylı biçimde bağlantısı olmuş; büyük kısmı söz konusu ilişkiyi devam ettiren 60 üniversite öğrencisiyle yaptığı derinlemesine görüşmeler, Türkiye’de dindar üniversite gençliğinin ciddi bir portresini çiziyor: Yetiştikleri toplumsal çevreden aile yapılarına, dinî bilgi edinme kaynaklarından dini yorumlama biçimlerine, toplumsallaşma mekânlarını kullanışlarından kültürel çevrelerine, siyasi tavırlarından başörtüsüne bakışlarına, tüketim toplumuna dair değerlendirmelerinden cemaatlerle ve dinî gruplarla olan bağlantılarına…

Modernlik ve gelenek, dindarlık ve laiklik, “öteki” olma ve “ötekileştirme” hallerinin yanı sıra gerek kendi içlerinde yaşadıkları gerek dinî gruplar arasında görülen gerilimleri teorik bir arka planla sunan İki Dünya Arasında, dindar üniversite gençliğinin yaşam biçimlerine, hayat algılarına ve gelecek beklentilerine ışık tutuyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Üst Başlık
İstanbul’da Dindar Üniversite Gençliği
Kitabın Adı
İki Dünya Arasında
ISBN
9789750523151
Yayın No
İletişim - 1697
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 282
Alan
Politika/Siyaset, Sosyoloji
Sayfa Sayısı
296 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
247 gr
Baskı
2. baskı - Şubat 2018 (1. baskı - Ocak 2012)
Yazar
Özlem Avcı
Editör
Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Ekrem Buğra Büte
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Oben Üçke
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Özlem Avcı

1977 yılında Ankara'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Galatasaray Üniversitesi'nde iletişim alanında, doktorasını ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde sosyoloji alanında tamamladı. 2000 yılından beri makale ve kitap çevirileri de yapan Avcı, halen Uşak Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde görevlidir.