Gramsci'nin İki Hapishanesi
Çeviri
Gökçe Tuğba

ISBN
9789750526626

1. baskı - Nisan 2019
136 sayfa


24,00 TL
19,20 TL

Gramsci'nin İki Hapishanesi

Faşist Hapishane ve Komünist Labirent
Franco Lo Piparo

Franco Lo Piparo, Gramsci’nin mektuplarında hem faşist yönetimin hem Stalinci sansürün denetiminden kaçmak için kullandığı mecazi ifadelerin arkasındaki gerçeği aydınlatmaya çalışıyor. Bu büyük sosyalist düşünür ve siyasetçinin hem faşizmin hem Komintern’in Stalinci pratiklerinin tutsağı olarak verdiği fikrî mücadeleye ışık tutuyor.

20. yüzyılın en dikkat çekici düşünürlerinden biri olan Antonio Gramsci 1926’da faşist rejim tarafından hapse atıldı, hayatının geri kalan kısmını hapishane ve hastanede geçirdi. On yıl süren mahpusluk yaşamında otuzdan fazla deftere siyasi ve felsefi değerlendirmelerini, çeviri denemelerini yazdı: Hapishane Defterleri geçen yüzyılın en önemli siyaset felsefesi eserleri arasında yer alıyor.

Gramsci, hapse girmeden önce Stalin’in uygulamalarına ve halefi Togliatti’nin tavrına karşı eleştirilerini dile getirmişti. Gramsci’nin ölümünden on yıl sonra Togliatti Defterler’in bir kısmını yayımlandı. Defterler’in tamamıysa 1975’te yayımlanabildi. O zamandan beri defterlerin gerçek sayısı hakkında tartışma devam ediyor. Komünist Parti’nin resmî tarihine göre otuz iki defter var. Buna karşılık bir defterin Togliatti tarafından saklandığı veya imha edildiğini iddia ediliyor.

Franco Lo Piparo, bir polisiye roman kurgusu içinde otuz üçüncü defterin izini sürerken, Gramsci’nin mektuplarında hem faşist yönetimin hem Stalinci sansürün denetiminden kaçmak için kullandığı mecazi ifadelerin arkasındaki gerçeği aydınlatmaya çalışıyor. Bu büyük sosyalist düşünür ve siyasetçinin hem faşizmin hem Komintern’in Stalinci pratiklerinin tutsağı olarak verdiği fikrî mücadeleye ışık tutuyor.

“Sana yazmak zorunda hissettim çünkü daha fazla gecikmeden bir karar vermem gereken, hayatımda bir dönüm noktasına geldiğimi hissediyorum. Bu kararı aldım. (…) Bazen tüm hayatımın büyük (benim için büyük) bir hatadan, bir yanılgıdan ibaret olduğunu düşündüm.”
Gramsci, 27.2.1933, Tania’ya mektup.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Gramsci'nin İki Hapishanesi
Alt Başlık
Faşist Hapishane ve Komünist Labirent
ISBN
9789750526626
Orijinal Adı
I due carceri di Gramsci
Yayın No
İletişim - 2750
Dizi No
Politika - 187
Alan
Tarih, Politika/Siyaset, Felsefe
Sayfa Sayısı
136 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
120 gr
Baskı
1. baskı - Nisan 2019
Yazar
Franco Lo Piparo
Çeviren
Gökçe Tuğba
Yayına Hazırlayan
Volkan Çandar
Editör
Ahmet İnsel
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Franco Lo Piparo

1946’da Bagheria’da (İtalya) doğan yazar, Palermo Üniversitesi’nde dil felsefesi profesörüdür. Dili, dilbilimsel olmayan olguların gizli cephelerini ortaya çıkarma aracı olarak inceler. 1979’da yayımladığı Lingue, intellettuali, egomonie in Gramsci kitabında bir dilbilimci olan Gramsci’nin hegemonya kavramının kökenlerini onun dilbilim çalışmalarında aramıştır. Yayınlanmış diğer kitapları: Linguaggi, macchine e formalizzazione (1974); Aristotele e il linguaggio (2003); L’enigma del quaderno: la caccia ai manoscritti dopo la morte di Gramsci (2013); Il professor Gramsci e Wittgenstein: il linguaggio e il potere (2014). 2012’de yayımlanan Gramsci’nin İki Hapishanesi İtalya’da Premio Viareggio ödülü almıştır.