Geographika: Yeniden Keşfedilen Yunanistan
ISBN
9789754708523

2. baskı - Eylül 2001
624 sayfa


Tükendi

Geographika: Yeniden Keşfedilen Yunanistan

Mehmet Ali Gökaçtı

Sürekli altüst oluşlar içinde tarihi yeniden yazılan bir ülkeyi gezmek, görmek, gözlemlemek... Dostluk ve düşmanlık duygularının sırt sırta yaşadığı toprakları ve bu topraklar üzerinde yaşayan insanları tanımak... Bir coğrafyaya resmi söylemlerin dışından ve ötesinden bakabilmek... Elinizdeki kitap yukarıdaki spotların ışıkları altında, kadim komşumuz Yunanistan'ı, geçmişten bugüne akan öyküsü eşliğinde anlatım iddiasını taşıyor.

Sürekli altüst oluşlar içinde tarihi yeniden yazılan bir ülkeyi gezmek, görmek, gözlemlemek... Dostluk ve düşmanlık duygularının sırt sırta yaşadığı toprakları ve bu topraklar üzerinde yaşayan insanları tanımak... Bir coğrafyaya resmi söylemlerin dışından ve ötesinden bakabilmek... Elinizdeki kitap yukarıdaki spotların ışıkları altında, kadim komşumuz Yunanistan'ı, geçmişten bugüne akan öyküsü eşliğinde anlatım iddiasını taşıyor. Geographika, kuzeyden güneye, anakaradan adalara tüm Yunanistan'ın "yeniden keşfi" bir anlamda. Arkeolojiden etnografyaya, mitolojiden siyasi tarihe, gündelik hayattan ekonomiye uzanan geniş bir yelpazede Yunanistan'ın dünü ve bugünü... Kitap, Yunanistan'ı üç tarihi kesitte ele alıyor: Antik dönemden Hıristiyanlığa, Osmanlı egemenliğinden bağımsızlığa ve bağımsızlıktan günümüze. Tarihi kalıntılardan yemek kültürüne uzanan ayrıntılarıyla zengin bir rehber niteliği kazanan bu çalışma, harita, plan ve krokileri, geniş kaynakçası ile Türkçe'de eşi benzeri olmalan bir elkitabı aynı zamanda. Bu satırların okurları için son söz: Geographika ile Yeniden Keşfedilen Yunanistan'da iyi yolculuklar dileriz.
Kitabın Adı
Geographika: Yeniden Keşfedilen Yunanistan
ISBN
9789754708523
Yayın No
İletişim - 675
Dizi No
Bugünün Kitapları - 65
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
624 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
440 gr
Baskı
2. baskı - Eylül 2001 (1. baskı - Ocak 2001)
Yazar
Mehmet Ali Gökaçtı
Editör
Birsen Talay
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Çiğdem Dilbaz
Düzelti
Serap Yeğen
Haritalar
Nurgül Bahar
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Mehmet Ali Gökaçtı

1963’te İstanbul’da doğdu. İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden 1986’da mezun oldu. Gökaçtı’nın çeşitli dergilerde yayımlanmış tarihî araştırmaları ve gezi yazıları bulunuyor. 2008 yılında hayatını kaybetti. Kitapları: Dünyada ve Türkiye’de Belediyecilik (1996), Geographika: Yeniden Keşfedilen Yunanistan (İletişim Yayınları, 2001), Türkiye’de Din Eğitimi ve İmam Hatipler (İletişim Yayınları, 2005).Etiketler: #avrupa tarihi, #tarih