Emeğin Tevekkülü
ISBN
9789750509773

4. baskı - Nisan 2018
144 sayfa


23,50 TL
18,80 TL

Emeğin Tevekkülü

Konya’da İşçi-İşveren İlişkileri ve Dindarlık
Yasin Durak

Dindarlık, işçilerin ve patronların üretim sürecine bakışlarını ve karşılıklı konumlanmalarını nasıl etkiliyor? Dinsel sosyalleşme, emek sürecinde tahakküm ilişkilerine ve politik hegemonyaya elverişli bir zemin oluşturuyor mu? Yasin Durak’ın Konya Organize Sanayi Sitesi’ndeki işçi-işveren ilişkileri örneğinde yaptığı araştırma, bu temel sorular etrafında bir tartışma örüyor.

“Hepsi Allah’tandır… işvereni zenginlikle sınıyor işte. Onun sınavı o, benim sınavım bu, fakirlik…”

“Valla ben sendikalara hiç bulaşmadım. On sene öncesinde filan vardı ortalıkta… Eskiden başka bir firmada çalışırken bazı sendika isimleri duyduydum o zamanlar. İşte sağı solu rahat bırakmıyorlardı, elemanları sıkıştırıyorlardı, işte ‘gelin sendikamıza üye olun, şöyle olun, böyle olun, patron işçi’ filan diye söylüyorlardı, biz pek sıcak bakmayız böyle şeylere.”

Dindarlık, işçilerin ve patronların üretim sürecine bakışlarını ve karşılıklı konumlanmalarını nasıl etkiliyor? Dinsel sosyalleşme, emek sürecinde tahakküm ilişkilerine ve politik hegemonyaya elverişli bir zemin oluşturuyor mu? Yasin Durak’ın Konya Organize Sanayi Sitesi’ndeki işçi-işveren ilişkileri örneğinde yaptığı araştırma, bu temel sorular etrafında bir tartışma örüyor. Dindar muhafazakârlık ekseninde sağlanan “ütopik uzlaşmayı” ve enformel ilişki ağları sistemini gözler önüne seriyor.

Bunun yanı sıra Durak, kültürel hegemonyanın meşruiyet çerçevesi içinde kalmakla beraber, işçilerin rıza ve tevekkül yerine açık veya gizli direniş mekanizmaları geliştirdiği anlara da dikkat çekiyor. Sınıf mücadelesinin “saklı” bir sahnesine dair ipuçları veriyor bize.

Canlı gözlemlerle Türkiye’de işçi sınıfı kültürünün puslu kalmış bir kesitini sunan, çarpıcı bir çalışma.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Emeğin Tevekkülü
Alt Başlık
Konya’da İşçi-İşveren İlişkileri ve Dindarlık
ISBN
9789750509773
Yayın No
İletişim - 1682
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 277
Alan
Sosyoloji
Sayfa Sayısı
144 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
125 gr
Baskı
4. baskı - Nisan 2018 (1. baskı - Aralık 2011)
Yazar
Yasin Durak
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Burak Taşpınar
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ahmet Batmaz
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Yasin Durak

16 Temmuz 1984 İzmit doğumlu. Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde lisans (2003-2007), Ankara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde yüksek lisans eğitimini (2008-2011) tamamladı. Tezkire, Yurt ve Dünya, Birikim ve Politik Sosyal Bilim dergilerinde makaleleri yayınlandı. Halen Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nde doktora öğrencisi ve araştırma görevlisidir.