Dünya Vatan
Çeviri
Melike Hemmami

ISBN
9789754708110

1. baskı - Ocak 2001
215 sayfa


Tükendi

Dünya Vatan

Edgar Morin, A. Brigitte Kern

Gezegen devrinin beşinci yüzyılındayız. Kör ve barbar güçler fışkırırken, yaşama ve daha iyi yaşama talepleri de küreselleşiyor. Ölüm ve doğum semptomları birbirine karışıyor. Bu can çekişme halinin sebebi sadece geleneksel çatışmalara yeni bunalımların eklenmesi değil. Çatışmalı, bunalımlı, sorunlu ve kendi içinde sorunların sorununu taşıyan etkenlerin bir bütünü: İnsanîleşemeyen insanlığın güçsüzlüğü.

Gezegen devrinin beşinci yüzyılındayız. Kör ve barbar güçler fışkırırken, yaşama ve daha iyi yaşama talepleri de küreselleşiyor. Ölüm ve doğum semptomları birbirine karışıyor. Bu can çekişme halinin sebebi sadece geleneksel çatışmalara yeni bunalımların eklenmesi değil. Çatışmalı, bunalımlı, sorunlu ve kendi içinde sorunların sorununu taşıyan etkenlerin bir bütünü: İnsanîleşemeyen insanlığın güçsüzlüğü. Bu kitapta her şeyi kendi bağlamında ve gezegensel bütünlüğün içinde algılamamızı sağlayan, dünyevî hedeflerimizi tanımlayan bir düşünce reformu öneriliyor. Artık mutlak kurtuluş diye bir şey yok ama yokoluşun kutsal kitabından bahsedilebilir. Devasa evrenin içinde kaybolmuş küçücük gezegeni çevreleyen küçücük yaşam katmanının içindeyiz. Bu gezegen her şeye rağmen bizim dünyamız. Dağınık toplumların birbirine bağımlı hale geldiği ve insanlığın kaderinin çizildiği noktada bize anavatanımız dünyayı yeniden tanıtan soyağacımızı ve dünyevî kimlik kartımızı keşfediyoruz. Dünyevî kaderimizin ortak olduğunun bilincine varmamız binyıl sonunda anahtar olay olmalıdır. Bu gezegende birbirimize ve de gezegenimize bağlıyız. Burası bizim Dünya-Vatan’ımız..
Kitabın Adı
Dünya Vatan
ISBN
9789754708110
Orijinal Adı
Terra-Patrie
Yayın No
İletişim - 680
Dizi No
Bugünün Kitapları - 52
Alan
Ekonomi
Sayfa Sayısı
215 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
161 gr
Baskı
1. baskı - Ocak 2001
Yazar
Edgar Morin, A. Brigitte Kern
Yayına Hazırlayan
Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ziya Osman Bangu
Dizin
M. Cemalettin Yılmaz
Çeviren
Melike Hemmami
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Edgar Morin

Dünyaca ünlü filozof ve sosyolog 1921’de Paris’te Edirne kökenli Sefarad bir ailede dünyaya geldi. 1989’a kadar Fransa Bilimsel Araştırma Kurumu’nda çalıştı. 1950’lerde Arguments, daha sonra Commentaire dergilerini yayımladı. Bilim dalları arasında alışverişi savunan, karmaşıklığı inceleyen yöntem çalışmaları yürüttü. Fransızca yayınlanmış ve birçok dile çevrilmiş uzun eser listesi arasında Türkçeye çevrilmiş olanlar: Kaybolmuş Paradigma: İnsan Doğası (Birey ve Toplum, 1981), Aşk, Şiir, Bilgelik (Om, 1999), Geleceğin Eğitimi için Gerekli Yedi Bilgi (İBÜY, 2003), Bir Uygarlık Siyaseti (Om, 2000), Dünya Vatan (İletişim, 2001).


A. Brigitte Kern

Anne Brigitte Kern bilimsel ve edebi eleştirmen, France-Culture’de yapımcı ve Transversales Science/Culture’de makale yazarıdır.Edgar Morin

Tüm Edgar Morin kitaplarını görmek için tıklayınız.