CHP, Sosyal Demokrasi ve Sol
Çeviri
Yunus Emre

ISBN
9789750511721

2. baskı - Aralık 2015
303 sayfa


Yakında

CHP, Sosyal Demokrasi ve Sol

Türkiye’de Sosyal Demokrasinin Kuruluş Yılları (1960- 1966)
Yunus Emre

CHP’nin arayışları ile dönem solunun (TİP, Yön ve sürgündeki TKP) siyasal talepleri kesişti mi? Toprak reformu, anti-Amerikancılık, anti-emperyalizm ve planlı ekonominin CHP politikalarının belirlenmesinde nasıl bir etkisi oldu? CHP’nin örgütü, ideolojisi ve siyaseti böylesi bir dönüşüme ne kadar hazırdı?

Devleti kuran parti olarak CHP’nin 27 Mayıs sonrasında “ortanın soluna” gelişi, sadece CHP tarihi açısından değil Türkiye’nin siyasi hayatı açısından da önemli bir dönemeçtir. Bunun yalnızca CHP’nin seçimi olup olmadığı ise ayrıca ele alınmayı gerektirir. Yunus Emre, CHP Sosyal Demokrasi ve Sol’da bu “dönüşüm”ü farklı açılardan ele alıyor. 
 
Kitapta, sosyal demokrat partilerin tarihsel biçimlenişleri, sınıf ilişkileri ve bunların CHP’deki izdüşümleri eleştirel bir noktadan incelenirken bir yandan da Türkiye’de 1960-1966 arasında etkili olmuş sol hareketlerin CHP üzerindeki etkisine yoğunlaşılıyor. CHP’nin arayışları ile dönem solunun (TİP, Yön ve sürgündeki TKP) siyasal talepleri kesişti mi? Toprak reformu, anti-Amerikancılık, anti-emperyalizm ve planlı ekonominin CHP politikalarının belirlenmesinde nasıl bir etkisi oldu? CHP’nin örgütü, ideolojisi ve siyaseti böylesi bir dönüşüme ne kadar hazırdı? 
 
CHP, Sosyal Demokrasi ve Sol, CHP’de ortanın solu şiarıyla başlayan “niyet” ve “akıbet” arasında ortaya çıkan tarihsel makasın, tarihsel ve ideolojik nedenleri kadar toplumsal ve politik nedenlerine de odaklanan kapsamlı bir inceleme.
 
 


Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
CHP, Sosyal Demokrasi ve Sol
Alt Başlık
Türkiye’de Sosyal Demokrasinin Kuruluş Yılları (1960- 1966)
ISBN
9789750511721
Orijinal Adı
The Emergence of Social Democracy in Turkey. The Left and the Transformation of the Republican People’s Party
Yayın No
İletişim - 1869
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 317
Alan
Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
303 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
255 gr
Baskı
2. baskı - Aralık 2015 (1. baskı - Mayıs 2013)
Yazar
Yunus Emre
Çeviren
Yunus Emre
Editör
Kerem Ünüvar
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Ara Güler
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Güneş Akkor
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Yunus Emre

1982’de İzmit’te doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nden doktora derecesi aldı. Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) üyesi ve Toplumcu Düşünce Enstitüsü kurucularındandır. CHP Gençlik Kolları’nın eski genel başkanıdır. Türkiye’de siyasal hayat ve kurumlar, tarihyazımı ve karşılaştırmalı siyaset alanlarında çalışmaktadır. Siyasal partiler, CHP tarihi ve sosyal demokrasi alanında makaleleri yayımlanmıştır. Halen İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir.