Canki
Çeviri
Ayşe Düzkan

ISBN
9789754704372

1. baskı - Eylül 1994
160 sayfa


Tükendi

Canki

William S. Burroughs

Çağdaş Amerikan Edebiyatı’nın ‘lanetli’ yazarı Burroughs’un temel kitaplarından biri. Burroughs, son derece düz ve tüyler ürpertici denecek kadar mesafeli bir üslupla ‘cank’la (eroin) olan ilişkisini anlatıyor. Anlattığı, başka bir hayat olmaktan öte, başka bir hayat tarzı. ‘Canki’ bu hayat -belki de ölüm- tarzını tanımak, bu tercihi yapanları anlamak için iyi bir başlangıç.

Çağdaş Amerikan Edebiyatı’nın ‘lanetli’ yazarı Burroughs’un temel kitaplarından biri. Burroughs, son derece düz ve tüyler ürpertici denecek kadar mesafeli bir üslupla ‘cank’la (eroin) olan ilişkisini anlatıyor. Anlattığı, başka bir hayat olmaktan öte, başka bir hayat tarzı. ‘Canki’ bu hayat -belki de ölüm- tarzını tanımak, bu tercihi yapanları anlamak için iyi bir başlangıç. Üstelik sadece madde bağımlılığını anlatan bir kitap değil bu, hırsızların, serserilerin, torbacıların Amerika’sını da anlatıyor...
Kitabın Adı
Canki
ISBN
9789754704372
Orijinal Adı
Junky
Yayın No
İletişim - 307
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 63
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
160 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Eylül 1994
Yazar
William S. Burroughs
Çeviren
Ayşe Düzkan
Kapak
Ümit Kıvanç
Dizgi
Remzi Abbas
Uygulama
Hüsnü Abbas
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

William S. Burroughs

1914’de St. Louis’de doğdu, 1936’da Harvard’dan mezun oldu. Çağdaş Amerikan yazınını etkileyen üç dört önemli isimden biridir (ötekiler arasında kuşakdaşı Jack Kerouac sayılabilir). 1944’de uyuşturucu bağımlısı olan Burroughs’un yaşamı Güney Amerika, Tanca, Paris, Londra ve New York’da geçmiştir. 1959’da The Naked Lunch (Çıplak Öğle Yemeği) romanını yayımlayan Burroughs, türlü yasaklara ve kovuşturmalara uğrayan bu ‘kült’ romanından bu yana, her yazdığı dikkatle izlenen bir yazar olmuştur. The Soft Machine (Yumuşak Makine, 1961), The Ticket That Exploded (İnfilâk Eden Bilet, 1962), Nova Express (1964), The Wild Boys (Yabanoğlanlar, 1971) gibi yapıtlarında modern edebiyatta James Joyce’dan bu yana yapılagelen biçimsel denemelerin en cesurlarına girişir. Burroughs’un temaları totalitercilik, dev şirketler kapitalizmi, tıbbi ve psikiyatrik zorbalık, eşcinsellik, savaş ve tabii uyuşturuculardır; Burroughs’un dünyası karanlıktır, korkutucudur, ve bir kehanet niteliği taşır. Sınır tanımayan teknolojik güç gruplarının egemenliğinde bir evrenden sözeden Burroughs, bu güç gruplarının insanı sonsuz manipüle ettikleri bir kâbusu yazar. 1953 tarihli Junky (Canki) yazarın eroinle olan tanışıklığının en dolaysız anlatımı olduğu gibi Burroughs’un ‘cehennemi’ temalarının da çarpıcı bir anlatımıdır.