Buz Üstünde Piknik
Çeviri
Yıldırım Karakiya

ISBN
9789754708233

1. baskı - Eylül 2000
230 sayfa


Tükendi

Buz Üstünde Piknik

Andrey Kurkov

Viktor, çekmeceleri tamamlanmamış sayısız kısa hikâye ile dolu, kendi halinde bir yazardır. Hayalini kurduğu edebi başarıya ulaşmak şöyle dursun, yazdıklarından kazandığı para mütevazı hayatını sürdürmesine bile zar zor yetmektedir.

Viktor, çekmeceleri tamamlanmamış sayısız kısa hikâye ile dolu, kendi halinde bir yazardır. Hayalini kurduğu edebi başarıya ulaşmak şöyle dursun, yazdıklarından kazandığı para mütevazı hayatını sürdürmesine bile zar zor yetmektedir. Kiev Hayvanat Bahçesi maddi gerekçelerle bünyesindeki hayvanları dağıttığında, yalnızlığına ortak olsun diye yanına penguen Mişa`yı alır; fakat hayvan beraberinde kendi yalnızlığını da getirir. Victor`un tek başınalığına Mişa`nın melankolisi karışır ve ilham perilerini beraberce beklemeye başlarlar. Bir gün büyük bir gazetenin yazı işleri müdürünün kendisine dolgun ücretli bir iş teklif etmesiyle Viktor makûs kaderinin değiştiğini düşünür. Ancak bu alışılmadık bir iştir ve -kısa süre sonra ortaya çıkacağı gibi- bazı sorulara gebedir: Henüz hayatta olan ünlü şahsiyetler hakkında, öldüklerinde yayımlanmak üzere mersiyeler kaleme alacaktır. Bir süre sonra ilk heyecanı geçip yazıları kendi masasının çekmecesi yerine bu defa gazete binasındaki çekmecelerde birikmeye başlayınca, Viktor`un mutsuzluğu geri gelir. Yazar olarak adını duyurmak bu yolla da mümkün olmamıştır; mersiye sahipleri hayatta ve sapasağlamdırlar! Bir süre sonra Viktor gazeteyi açtığında basılmış ilk mersiyesiyle karşılaşır. Bundan sonra hayatındaki tekdüzelik tamamen silinecek, yerini içinden çıkılamaz bir kaosa bırakacaktır...
Kitabın Adı
Buz Üstünde Piknik
ISBN
9789754708233
Orijinal Adı
Smert' postoronnego/ Picknick auf dem Eis
Yayın No
İletişim - 647
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 141
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
230 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
175 gr
Baskı
1. baskı - Eylül 2000
Yazar
Andrey Kurkov
Çeviren
Yıldırım Karakiya
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Fatoş Gencosman
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Seçkin Oktay
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Andrey Kurkov

1961 yılında St. Petersburg'da doğdu. Çocuk yaşta ailesiyle birlikte kiev'e taşındı. Kiev Yabancı Diller Okulu'ndan mezun olduktan sonra redaktörlük ve kameramanlık yaptı. 1996 yılından beri serbest olarak Kiev ve Londra'da yaşıyor. yayımlanmış dört romanı ve dört çocuk kitabı bulunan Kurkov'un ayrıca filme çekilmiş on yedi senaryosu var.